Rząd będzie miał specjalistę od cyberprzestrzeni

Z kraju

Premier Beata Szydło o cyberbezpieczeństwieTVN24 BiS
wideo 2/2

Paweł Szefernaker pokieruje nowo powołanym departamentem do spraw cyberprzestrzeni w Kancelarii Premiera Rady Ministrów - poinformowała dzisiaj w Krakowie premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło była w poniedziałek gościem III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie.

- Chcąc sprostać wyzwaniom współczesności i chcąc mieć nowoczesny urząd premiera, również i ja muszę mieć zaplecze eksperckie u siebie w Kancelarii, który pozwoli mi nie tylko koordynować prace w rządzie, ale też być na bieżąco w tych zmieniających się bardzo szybko informacjach dotyczących cyberprzestrzeni - mówiła szefowa rządu.

Eksperckie zaplecze

- Podjęłam decyzję, iż powołam departament, komórkę taką, która w tej chwili właśnie powstaje w wielu urzędach premierów Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie i monitorowanie i bycie takim zapleczem eksperckim dla mnie osobiście - powiedziała premier. Poinformowała, że pracą tej komórki w Kancelarii Premiera Rady Ministrów będzie kierował minister Paweł Szefernaker.

W swoim wystąpieniu premier podkreśliła, że sprawy cyberbezpieczeństwa są dla współczesnego świata najważniejszymi wyzwaniami i zaczynają być dostrzegane jako priorytetowe przez coraz więcej rządów. - To jest kwestia gospodarki, to jest kwestia bezpieczeństwa, to jest kwestia stabilizacji, ale też - myślę - że wszyscy zdajemy sobie sprawę - pokoju - podkreśliła premier.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP