Z kraju

Jest nowy prezes PZU. "W obozie Ziobry strzelają korki od szampana"

Z kraju

[object Object]
Złote dziecko PiS-u traci posadę w PZU
wideo 2/3

Rada Nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń powołała Pawła Surówkę w skład zarządu PZU SA i powierzyła mu pełnienie funkcji prezesa spółki. To kolejna odsłona walki o wpływy w największej polskiej spółce ubezpieczeniowej.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej informuje, że w dniu 13 kwietnia 2017 roku Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 13 kwietnia 2017 roku Pana Pawła Surówkę w skład Zarządu PZU SA i powierzyła mu pełnienie funkcji Prezesa Zarządu PZU SA" - napisano w raporcie bieżącym spółki w czwartek nad ranem. Jak dodano, uchwała weszła w życie z chwilą podjęcia. "Powołanie następuje na okres wspólnej kadencji, która rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2015 roku i która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe. Pierwszym pełnym rokiem obrotowym kadencji był rok 2016" - napisano.

Gra o tron

Nominacja Surówki to kolejna odsłona walki o władzę w PZU. Pod koniec marca funkcję prezesa największego polskiego ubezpieczyciela stracił Michał Krupiński, postrzegany jako człowiek bliski Zbigniewowi Ziobrze. Od wielu lat jest przyjacielem Witolda Ziobry, młodszego brata ministra. Żona szefa resortu sprawiedliwości Patrycja Kotecka została szefową marketingu spółki Link4 należącej do ubezpieczeniowego giganta.

Za odwołaniem Krupińskiego miał stać minister Mateusz Morawiecki, który przejął nadzór nad PZU po likwidacji resortu skarbu. Już w ubiegłym roku eksperci przewidywali, że w PZU może dojść do zmian kadrowych. I tak się stało. Zwycięstwo Morawieckiego było jednak tylko chwilowe.

Jak wskazuje RMF FM, wczoraj Ziobro przypuścił kontratak. Bo Surówka to bliski współpracownik Krupińskiego i człowiek z obozu ministra sprawiedliwości. Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że Morawiecki uznał nominację za kompromis, bo mimo że stracił prezesa, zachował we władzach spółki swoich ludzi. "W obozie Ziobry natomiast strzelają korki od szampana" - wskazuje RMF FM.

Zmiany w RN

Wybór nowego prezesa PZU poprzedziły zmiany w Radzie Nadzorczej spółki.

Podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia odwołano Pawła Kaczmarka, Jerzego Paluchniaka, rezygnację z funkcji członka złożył zaś Łukasz Świerżewski (rzecznik ministerstwa finansów, którym kieruje Morawiecki).

W ich miejsce powołano Roberta Śnitko, Katarzynę Lewandowską i Anetę Fałek.

Kim jest nowy prezes

Paweł Surówka w latach 2007-2013 zajmował stanowisko doradcy finansowego w Bank of America Merrill Lynch. Reprezentował Bank w naszym regionie poprzez budowanie relacji z inwestorami, doradzał w zakresie zarządzania portfelem, alokacji aktywów oraz ich dywersyfikacji, instrumentów alternatywnych oraz analizy rynkowej.

W latach 2013-2015 pełnił funkcję Członka Zarządu Boryszew SA, Dyrektora biura ds. rozwoju sektora automotive, Prezes zarządów spółek zależnych z sektora automotive.

Od 2015 roku Surówka był doradcą Prezesa Zarządu PKO Bank Polski SA oraz dyrektorem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej na Niemcy, odpowiedzialnym za otwarcie pierwszego zagranicznego oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego, a także doradztwo i obsługę finansową dla największych klientów korporacyjnych PKO Banku Polskiego w zakresie ich ekspansji i działalności zagranicznej.

Od czerwca 2016 roku pełnił funkcję prezesa PZU Życie SA.

Nowy prezes PZU jest absolwentem Universite Paris I Pantheon Sorbonne oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS). Podstawowe studia ukończył na Ludwig Maximilian Universitaet (LMU) w Monachium.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości