TVN24 Biznes | Z kraju

Kolejne partie wyrobów rybnych wycofane ze sprzedaży. Aktualizacja ostrzeżenia GIS

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Partie wyrobów rybnych wycofane z obrotu
Partie wyrobów rybnych wycofane z obrotuGIS
wideo 2/2
GISPartie wyrobów rybnych wycofane z obrotu

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował aktualizację ostrzeżenia publicznego dotyczącego niektórych wyrobów rybnych wyprodukowanych przez firmę Thai Union Poland. W komunikacie wymieniono kolejnych kilkadziesiąt partii produktów wycofanych z obrotu. Powodem jest zanieczyszczenie tlenkiem etylenu.

Pod koniec lipca sanepid informował o wycofaniu z obrotu 127 partii wyrobów rybnych Thai Union Poland. W środowej aktualizacji komunikatu przekazano, że Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez producenta wycofaniu kolejnych wyrobów rybnych z tego samego powodu - ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wyroby rybne wycofane ze sprzedaży

W komunikacie przekazano, że producent wyprodukował i wprowadził do obrotu wyroby, zanim uzyskał informację o zanieczyszczeniu surowca.

Chodzi o 43 partie następujących produktów: Filety z makreli w sosie curry 170g King Oscar Z06 (2 partie), Filety śledziowe w sosie pomidorowym z papryką 170g King Oscar K16 (1 partia), Filety z makreli w sosie curry 170g King Oscar K16 (4 partie), Filety z makreli w sosie pomidorowym 170 g MK K16 (6 partii), Filety z makreli w sosie pomidorowym 170 g MK K24 (4 partie), Filety śledziowe w sosie pomidorowym 170 g MK K16 (5 partii), Filety śledziowe w sosie pomidorowym 170 g MK K24 (3 partie), Szprot w sosie pomidorowym 170 King Oscar Z06 (4 partie), Szprot w sosie pomidorowym 170 King Oscar K16 (12 partii), Śledź w sosie pomidorowym 170 King Oscar K16 (2 partie).

PEŁNA LISTA PARTII WYCOFANYCH PRODUKTÓW

Ostrzeżenie GIS dotyczące wycofanych produktów

"Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona" – przypomniał GIS. Dlatego przedstawiciele Inspektoratu podkreślili, że "nie należy spożywać partii wyrobów rybnych określonych w tym komunikacie".

Tlenek etylenu znajduje zastosowanie jako środek bakteriobójczy i grzybobójczy. Jest jednak szkodliwy dla zdrowia - ma m.in. właściwości rakotwórcze.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości