Parówki wycofane ze sprzedaży. "Potencjalne zagrożenie dla zdrowia"

Z kraju

Ekspert o zakupach na zapasTVN24 BiS
wideo 2/3

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży partii parówek z szynki. Powodem jest wykrycie w produkcie podwyższonego poziomu bakterii Listeria monocytogenes.

"Bakterie Listeria monocytogenes wykryto w jednej z pięciu próbek produktu w ilości 330 jtk/g (jednostek tworzących kolonię/gram), podczas gdy zgodnie z prawem żywnościowym w żadnej z pięciu badanych próbek nie może być więcej niż 100 jtk/g" - podano w uzasadnieniu.

Chodzi o "Parówki z Szynki. Simply food 200g", których producentem są Zakłady Mięsne "Unimięs" z Chrzanowa, a które sprzedawane są pod marką Madej Wróbel.

Jak podaje GIS, na opakowaniu znajduje się oznaczenie partii produkcyjnej - 180524001. Termin spożycia parówek upływa 16 czerwca br.

ZOBACZ ZDJĘCIA PRODUKTU

"Nie należy spożywać parówek o numerze partii wskazanej w komunikacie, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia" - podano.

W piątek oświadczenie w tej sprawie na Facebooku opublikowała spółka Madej Wróbel. "Jesteśmy poruszeni zaistniałą sytuacją i podjęliśmy zdecydowane kroki w celu wyjaśnienia okoliczności powstania niezgodności" - podkreślono. Firma zapewniła również, że "uruchomiono procedury wewnętrzne mające na celu niedopuszczenie do pojawienia się ponownie problemu".

Wycofanie z obrotu

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o powyższych wynikach Głównego Lekarza Weterynarii w celu podjęcia odpowiednich działań kontrolnych oraz przygotowania listy dystrybucyjnej w celu bezzwłocznego wycofania powyższej partii produktu z obrotu handlowego.

Ponadto, jak czytamy, GIS przekazał informacje odpowiednim organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock