Minister powołał do rady nieżyjącego profesora. "Będzie weryfikacja"

TVN24 Biznes

Ludzie masowo ignorują ochronę przyrody. Alarmujące doniesienia naukowcówTVN24 BiS
wideo 2/2

Nieżyjący od kilkunastu miesięcy profesor Zygmunt Jasiński znalazł się w składzie Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP). "W tym tygodniu rozpocznie się weryfikacja wszystkich osób wchodzących w skład PROP" - poinformował tvn24bis.pl resort środowiska.

Nowy skład PROP ogłoszono w ubiegłym tygodniu. Na liście znajduje się 28 nazwisk, w tym profesor Zygmunt Jasiński, który zmarł 15 kwietnia 2017 roku. O sprawie jako pierwsza informowała Fundacja Dzika Polska.

ZOBACZ KOMUNIKAT MINISTRA ŚRODOWISKA W SPRAWIE SKŁADU PAŃSTWOWEJ RADY OCHRONY PRZYRODY Z 23 SIERPNIA 2018 ROKU

Jasiński był profesorem nauk rolniczych, specjalistą w dziedzinie biologii rozrodu pszczół. Przez wiele lat pracował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był autorem ponad 100 publikacji, a także promotorem 116 prac magisterskich i 9 doktorskich.

Jak czytamy w notce biograficznej opublikowanej na stronie uczelni, prof. Jasiński pełnił szereg ważnych funkcji w wielu organizacjach państwowych. Był m.in. przewodniczącym Komisji Hodowlanej w Polskim Związku Pszczelarskim czy wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

W skład PROP został powołany w 2016 roku, gdy funkcję ministra środowiska pełnił jeszcze Jan Szyszko.

"Rozpocznie się weryfikacja"

O sprawę zapytaliśmy resort środowiska. Ministerstwo twierdzi, że najnowsze zmiany zmiany polegały tylko i wyłącznie na powołaniu dr hab. Łukasza Popławskiego w skład PROP, a prof. Jasiński został członkiem rady dwa lata temu.

"W tym tygodniu rozpocznie się weryfikacja wszystkich osób wchodzących w skład PROP" - dodaje MŚ.

O PROP

Do zadań Państwowej Rady Ochrony Przyrody należy w szczególności ocena realizacji ustaw, opiniowanie strategii, planów i programów dotyczących ochrony przyrody, ocena realizacji krajowej strategii ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej, opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody, przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody oraz popularyzowanie ochrony przyrody.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24