Państwo wyciśnie więcej z hazardu. Prezydent podpisał ustawę

Z kraju

sxc.hu | guitargoaUstawa zakłada, że będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami, ale będzie to w punktach prowadzonych przez spółkę Skarbu Państwa

Prezydent podpisał dziś szereg ustaw, m.in. hazardową, usuwającą bariery dla przedsiębiorców oraz wprowadzającą zakaz sprzedaży nasion GMO.

Prezydent podpisał m.in nowelizację ustawy hazardowej, wprowadzającą monopol państwa w obszarze gier na automatach. Celem noweli ma być ograniczenie szarej strefy i ochrona graczy.

Nowela wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Co się zmieni?

W myśl nowelizacji "grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach". Dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne (umożliwia np. grę w pokera poza kasynami do gry). Dokument zakłada, że "prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry jest objęte monopolem państwa". Ustawa zakłada więc, że będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami, ale będzie to w punktach prowadzonych przez spółkę Skarbu Państwa. W myśl dokumentu działalność "w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości i gier na automatach może być prowadzona po uzyskaniu koncesji na kasyno gry". Gra w pokera będzie mogła być organizowana w kasynach gry lub poza kasynem, ale po uzyskaniu koncesji i spełnieniu określonych warunków. Monopolem państwa objęte będzie bowiem także urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych.

Ustawa przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz "utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie". Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Każdy, kto będzie chciał wejść na taką domenę, będzie od razu przekierowywany na stronę MF i uzyska informację, że to domena nielegalna.

Od wpisu do rejestru przysługiwał będzie sprzeciw, a procedura będzie objęta kontrolą sądów administracyjnych. Z nielegalnych stron będą także usuwane odnośniki, oferujące szybkie wpłaty. Dokument wprowadza też mechanizmy weryfikacji wieku gracza oraz obowiązek rejestracji graczy. Gracze będą mogli kontrolować swoją aktywność. Ma to umożliwić ochronę osób małoletnich i ludzi mających skłonność do uzależnień. Zakazane będzie posiadanie automatów do gier przez nieuprawnione podmioty. Projekt zakłada podwyższenie kar za grę bez koncesji - m.in. do 100 tys. zł za automat. Dzięki nowelizacji resort finansów spodziewa się docelowo wpływów do budżetu w wysokości 1,5 mld zł rocznie. Czas archiwizacji teleinformatycznych danych, związanych z grami na automatach wzrośnie do 5 lat.

Furtka dla rządu

Kolejna ustawa, którą podpisał prezydent, umożliwia rządowi wprowadzenie zakazu obrotu materiałem siewnym genetycznie modyfikowanym (GMO). Obecnie nasionami GMO można na terenie Polski handlować, ale nie można ich wysiewać. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość wpisywania do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Ułatwia ona wpisywanie do krajowego rejestru odmian regionalnych i amatorskich oraz zmniejsza obciążenia administracyjne. Ustawa ponadto wprowadza zmiany dotyczące etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych; zmienia definicję materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego oraz przepisy w zakresie rejestracji dostawców i odmian.

Inne ustawy

Andrzej Duda podpisał też ustawę, której skutkiem ma być usunięcie niektórych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej i 230 mln zł oszczędności już w pierwszym roku obowiązywania. Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców zmienia 18 innych ustaw - m.in. prawo budowlane, prawo pracy, ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, prawo finansowe, prawo dotyczące dozoru technicznego czy prawo ochrony środowiska. Jest ona elementem pakietu ułatwień dla przedsiębiorców - tzw. "100 zmian dla firm".

Prezydent podpisał również ustawy eliminujące nieuczciwe praktyki handlowe i likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa. Podpisał też nowelizację dotyczącą ubezpieczenia zdrowotnego rolników oraz ustawę wprowadzającą zasadę unikania podwójnego opodatkowania z Tajwanem.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | guitargoa