Z kraju

Paliwo za 3 zł? Szczurek: jeśli chodzi o zmiany cen surowców wiele rzeczy jest możliwych

Z kraju

Szczurek: W przyszłym roku paliwo będzie tańsze
tvn24Szczurek: W przyszłym roku paliwo będzie tańsze

Ceny paliw będą prawdopodobnie niższe w ciągu najbliższych miesięcy i myślę, że w 2015 roku będziemy płacić taniej na stacjach niż w 2013 i 2014 roku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 minister finansów Mateusz Szczurek.

Szczurek, pytany, czy jest możliwe, aby za kilka miesięcy litr benzyny kosztował 3 zł powiedział, że "jeśli chodzi o zmiany cen surowców wiele rzeczy jest możliwych".

- Tempo zmian cen ropy na światowych rynkach powoduje, że taka ewentualność istnieje. Stare doświadczenie prognostyka gospodarczego nakazuje z pewną ostrożnością podchodzić do tego rodzaju prognoz. Ale niewątpliwie ceny paliw będą prawdopodobnie niższe w ciągu najbliższych miesięcy i myślę, że w 2015 roku będziemy płacić taniej za paliwo niż w 2013 i 2014 roku - zaznaczył.

Niewielki handel z Białorusią

Minister finansów komentował także decyzję Białorusi, która nałożyła w piątek 30 proc. podatku na zakup walut zagranicznych. Z powodu kryzysu gospodarczego w Rosji, białoruski rubel stracił ok. 15 proc. wobec dolara w tym roku.

- Kłopoty gospodarcze i finansowe u naszych sąsiadów i partnerów handlowych nigdy nie są dobre dla polskiej gospodarki. Ale pamiętajmy, że nasz handel z Białorusią, chociaż w ciągu ostatnich kilku miesięcy rozwijał się bardzo dynamicznie, jest bardzo niewielki w stosunku do skali gospodarki. Dla naszej gospodarki to Unia Europejska i strefa euro stanowią o przyszłości zatrudnienia i trendach w bezrobociu i one są znacznie ważniejsze niż sytuacja finansowa na Białorusi - zaznaczył szef resortu finansów.

- A jeśli chodzi o podatek od wymiany walut to na szczęście tego rodzaju pokusy są zupełne obce w krajach normalnie funkcjonujących - dodał.

Podbijemy kosmos?

Minister finansów odniósł się także do poprawek budżetowych przyznających Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) 30 mln zł. Według niego to rzecz niepożądana i może wymagać oszczędności w innych dziedzinach.

- Moim zdaniem dofinansowanie agencji kosmicznej nie jest akurat wskazane. Mówimy tutaj o uszczupleniu rezerw, które zwiększają bezpieczeństwo budżetu w 2015 roku. Chodzi o rezerwę ogólną i rezerwę na zmiany organizacyjne. Przy braku tych pieniędzy i przesunięciu ich na PAK, możliwość reagowania na zmiany sytuacji finansowej w 2015 roku, nowe ustawy czy nieprzewidziane wydatki będzie po prostu mniejsza - podkreślił gość Bogdana Rymanowskiego.

Autor: tol / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości