Ceny paliwa drgnęły. Niewielkie spadki, ale tylko na chwilę

Z kraju

shutterstock.comNajniższe ceny benzyny są obecnie w województwie opolskim

Po podwyżkach cen benzyn i oleju napędowego na przełomie maja i czerwca, w tym tygodniu na części stacji ceny zaczęły spadać. W skali całego kraju benzyna bezołowiowa 95 taniała średnio o niecałe 2 grosze na litrze, a olej napędowy o 3 grosze na litrze - podaje BM Reflex.

Konsekwentnie od sześciu tygodni spadają ceny autogazu – w tym tygodniu średnio o 1 grosz na litrze. Aktualnie za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy 4,90 zł, benzyny bezołowiowej 98 – 5,13 zł, oleju napędowego – 4,77 zł, LPG – 1,91 zł.

Gdzie najtaniej?

Najniższe ceny benzyny i oleju napędowego notujemy w województwie opolskim, gdzie litr bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4,86 zł, a diesla – 4,70 zł. Z kolei najdroższa benzyna 95 i olej napędowy pozostaje w województwie zachodniopomorskim – benzyna 95 po 4,96 zł/l, a olej napędowy po 4,91 zł/l. LPG najtaniej kupimy w świętokrzyskim (po 1,84 zł/l), a najdrożej w zachodniopomorskim - po 2,07 zł/l. Wysoki poziom cen w hurcie sugeruje, że bez ponownych obniżek właśnie na rynku hurtowym, w przyszłym tygodniu czeka nas ponownie niewielka zwyżka cen benzyny i oleju na stacjach. Z kolei w przypadku autogazu możliwe są dalsze obniżki.

Co z ropą?

Ceny ropy Brent w Londonie w mijającym tygodniu powróciły chwilowo w rejon 66 dolarów/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 64,70 USD/bbl. Niewielkie w zrosty cen ropy to wynik większego spadku zapasów ropy w USA i obserwowanego w pierwszej połowie tygodnia osłabienia dolara. Pamiętać jednak trzeba, że perspektywa osiągnięcia porozumienia z Iranem na przełomie czerwca i lipca będzie wyraźnie ograniczała potencjał do większych wzrostów cen ropy naftowej. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w górę o 0,4 mln bbl/d do 1,4 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym roku. Z drugiej strony jednak w maju globalna podaż ropy wzrosła do 96 mln bbl/d. Prognozy wzrostu produkcji ropy w krajach poza OPEC zostały zrewidowane również w górę do 1 mln bbl/d. Na chwilę obecną wszystko wskazuje więc na to, ze nadwyżka podaży ropy utrzyma się co najmniej do końca roku. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej poinformowała, że w maju wydobycie ropy w USA wyniosło 9,6 mln bbl/d. Do końca tego roku produkcja jednak może dalej spadać. Średni poziom wydobycia dla 2015 roku jest szacowany na 9,4 mln bbl/d czyli 0,2 mln bbl/d wyższy niż prognozowano jeszcze miesiąc temu.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: