"Dymek" w pracy i gigantyczne straty firm. Sprawdź, ile

Z kraju

ShutterstockZ danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że do codziennego palenia papierosów przyznaje się w Polsce 24 proc. osób

Firmy tracą każdego dnia miliony złotych w związku z przerwami pracowników na papierosa - wylicza Work Service. W związku z tym coraz więcej średnich i dużych przedsiębiorstw decyduje na wprowadzenie systemów kontroli czasu pracy.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że do codziennego palenia papierosów przyznaje się w Polsce 24 proc. osób. To wyraźnie niższy wynik niż w ostatnich latach i potwierdzenie utrzymujących się trendów. Jeszcze w 2011 roku odsetek regularnych palaczy wynosił 31 proc. a w 2013 roku sięgał 27 proc. Pomimo malejącej populacji palaczy w Polsce koszty dla pracodawców związane z przerwami na papierosa nie spadają równomiernie. Z analiz Work Service wynika, że przy 8-godzinnym dniu pracy i założeniu 45-minut skumulowanej przerwy na przysłowiowego "dymka", koszty dla średnich i dużych przedsiębiorstw wynoszą ponad 20,9 mln zł dziennie. - Dlatego wiele firm wprowadza specjalne programy antynikotynowe i ewidencję czasu pracy - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Autorzy raportu przyjęli następującą podstawę do obliczeń: średnie miesięczne wynagrodzenie we wrześniu 2016 w wysokości 4217,96 zł - podawana przez GUS; liczba pracujących 5,771500 mln dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających minimum 9 osób, przy przerwach trwających średnio 45 minut dziennie.

Przerwy pod kontrolą

W kodeksie pracy nie znajdziemy specjalnych zapisów przewidujących przerwę na papierosa. Pracownicy na ten cel mogą przeznaczyć czas przysługujący na odpoczynek w ciągu dnia pracy. Pracodawcy mają możliwość, aby uregulować kwestię przerw na papierosa w wewnętrznym regulaminie zakładowym. Wówczas mogą zarówno zabronić jak i umożliwić opuszczanie stanowiska pracy.

Jednak coraz więcej średnich i dużych firm stawia na wprowadzenie systemów kontroli czasu pracy. Powszechne staje się wykorzystanie kart zbliżeniowych, umożliwiających dostęp do zakładu pracy. To właśnie dzięki nim systemy rejestrują każde wyjście i wejście pracownika - dodaje Inglot.

Palenie tylko w palarniach

Zgodnie z ustawą z 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, palenie w zakładach pracy może następować jedynie w specjalnie przygotowanych do tego miejscach, zwykle nazywanymi palarniami. Poza nimi obowiązuje całkowity zakaz, który od 8 września tego roku obejmuje również papierosy elektroniczne.

Francja walczy z paleniem papierosów:

Francja walczy z paleniem papierosów

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock