TVN24 Biznes | Z kraju

ZUS szykuje zmiany. Z nowych przepisów ma skorzystać więcej firm

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"
"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował propozycję zmian przepisów pakietu antykryzysowego - poinformowała prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. - Jeśli wejdą one w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw zakłada, że Zakład będzie mógł ponownie rozpatrzyć wnioski o zwolnienie ze składek firmom, których nadpłaty były zaliczone na poczet bieżących należności.

Ustawa jest obecnie w Senacie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnieniu ze składek podlegają wyłącznie należności nieopłacone. Jednak niektóre firmy z różnych względów nie zgłosiły się po zwrot nadpłaconych składek albo omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące.

- Przeanalizowaliśmy sytuację związaną z pomocą w ramach tarczy antykryzysowej. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy propozycję zmian przepisów tarczy. Zyskało to aprobatę i zmiany trafiły do parlamentu. Jeśli wejdą w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek - skomentowała dla PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Umorzenie składek

ZUS umorzył składki za marzec, kwiecień i maj dla ok. 2 mln firm, za 6,5 mln osób ubezpieczonych, umarzając składki na kwotę ok. 12 mld zł.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że Zakład co roku informuje wszystkich płatników o ich saldzie w ZUS.

- Dzięki temu mają wiedzę, czy posiadają nadpłatę albo zadłużenie. Po uruchomieniu tarczy antykryzysowej szeroko informowaliśmy, że płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a mają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek o jej zwrot. W przeciwnym razie nadpłata pokryje należności za zwolnione miesiące, uniemożliwiając skorzystanie ze wsparcia – wskazał.

- Dzięki naszej akcji informacyjnej ponad 160 tysięcy firm złożyło wnioski o zwrot nadpłaty i w pełni skorzystały ze zwolnienia ze składek. Kwota zwróconych składek to około 1 mld zł – zaznaczył.

Nie trzeba składać wniosku

ZUS poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku z planowaną zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy (ZUS rozpatrzy sprawę z urzędu – bez ponownego wniosku, ale po wejściu w życie ustawy) ani o zwrot nadpłaty (o zwrot będzie można wystąpić po ustaleniu wysokości umorzenia). O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS poinformuje na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości