Inwestycje o wartości 1,3 mld euro i 12 tys. miejsc pracy

Z kraju

ShutterstockW 2016 roku PAIiIZ obsłużyła inwestycje o łącznej wartości 1,3 mld euro

W 2016 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsłużyła inwestycje o łącznej wartości 1,3 mld euro, które przyczyniły się do powstania ok. 12 tys. miejsc pracy w Polsce - poinformował w środę szef PAIiIZ Tomasz Pisula.

Według prezesa agencji było to możliwe dzięki współpracy PAIiIZ z jednostkami samorządu terytorialnego i specjalnymi strefami ekonomicznymi. - Szczycimy się też tym, że przez ręce pracowników PAIiIZ przechodzi około 20 proc. inwestycji w naszym kraju. To jest dobrze ponad światową średnią. To jest powód do dumy - podkreślił.

"Czapka inwestycyjna"

Wskazał również, że PAIiIZ wraz z innymi rządowymi agencjami gospodarczymi wkrótce stanie się częścią Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o stworzeniu instytucji, która byłaby taką "czapką inwestycyjną" czy rodzajem banku rozwojowego, która by w sobie koncentrowała z jednej strony kompetencje finansowe - instrumenty finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne, także kompetencje ubezpieczeniowe i związane z nimi poręczenia ubezpieczeniowe dla kredytów eksportowych - oraz wspieranie przedsiębiorczości i wspieranie ekspansji zagranicznej - mówił. Przypomniał, że do PFR wejdą m.in. BGK, ARP, KUKE, PARP oraz PAIiIZ. - My oraz PARP mamy status afiliowany przy grupie PFR: mamy te same standardy korporacyjne, wymieniamy się informacją, (...) z drugiej strony zależy nam, żeby obok tej ekspansji zagranicznej utrzymać te kompetencje inwestycyjne, które dotychczas w PAIiIZ były świetnie realizowane - dodał prezes. Zapowiedział także, że 14 grudnia zostanie przedstawione, czym mają się zajmować poszczególne elementy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock