Oto wynalazki Polaków, o których pewnie nie słyszałeś

Z kraju

tvn24bis.plOto wynalazki Polaków, o których nie słyszałeś

Komputery pracujące w CERN-nie, samochodowe wycieraczki wykorzystane przez Forda i rejestratory dźwięku do nagrywania głosów hollywodzkich gwiazd i amerykańskich astronautów. To dzieła polskich wynalazców, o których nie słyszałeś.

Józef Hofmann (1876-1957) był wirtuozem fortepianu i genialnym wynalazcą. Miał w swoim dorobku ponad 70 zatwierdzonych wniosków patentowych. Metronom zainspirował go do skonstruowania mechanicznych wycieraczek samochodowych. Wynalazek zaczęto produkować na masową skalę w zakładach Forda.

Oscar za magnetofon

Stefan Kudelski (1929-2013)
 był czterokrotnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową za osiągnięcia… naukowe i techniczne. Stworzył rejestrator dźwięku "Nagra", który pozwolił na synchroniczne i komfortowe nagrywanie dźwięku na planach filmowych. Na magnetofony "Nagra" zapisywano także rozmowy amerykańskich prezydentów. Z ich zminiaturyzowanych wersji korzystali m.in. agenci CIA.

Komputery

Jacek Karpiński (1927-2010)
 był genialnym inżynierem i informatykiem. Stworzył m.in. kilka komputerów. Za jego najwybitniejsze dzieło uznaje się minikomputer K-202. Jeden egzemplarz K-202 zamówili fizycy pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Według niektórych ekspertów komputer Karpińskiego pod względem szybkości przewyższał pierwsze IBM PC, które powstały dopiero 10 lat później.

Autor: db/gry / Źródło: tvn24bis.pl