Z kraju

Oto nowa "dwusetka". Będzie ją trudniej podrobić

Z kraju

Oto nowa "dwusetka". Będzie ją trudniej podrobić
NBPOto nowa "dwusetka". Będzie ją trudniej podrobić

Narodowy Bank Polski wprowadza nowe zabezpieczenia na kolejnych banknotach. Tym razem zaprezentował banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Trafi on do obiegu od lutego 2016 r. Banknoty o niższych nominałach zostały już zmodernizowane i od kwietnia 2014 r. pojawiają się sukcesywnie w naszych portfelach - informuje NBP.

Banknot 200 zł jest obecnie najwyższym nominałem, a w związku z tym został wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, m.in. w nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego). Podobnie jak w przypadku niższych nominałów projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie uległ zmianie, jednak zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji będą widoczne.

Zmodernizowany banknot ma trafić do obiegu w 2016 rokuNBP

- NBP zlecił już Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję zmodernizowanego banknotu 200 zł. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od lutego 2016 r. Żaden banknot 200 zł z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym - podkreśla prezes NBP Marek Belka.

Zmodernizowany banknot ma trafić do obiegu w 2016 rokuNBP

Z historią

Bank przypomina, że cała seria banknotów - od 10 do 200 zł - trafiła do obiegu w 1995 r. w związku z denominacją.

"Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone, a w ich miejsce wprowadzane są banknoty ze zmodernizowanej emisji. Obecnie zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP zaczął w kwietniu 2014 r., stanowią około 1/3 wszystkich banknotów w obiegu. Z biegiem czasu banknoty poprzedniej emisji będziemy spotykać coraz rzadziej. Szacuje się, że na koniec 2016 r. zastąpienie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi nastąpi: dla 10 zł i 20 zł – w 95 proc., 50 zł – w 30 proc., a 100 zł – w 45 proc." - informuje NBP.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone na nowych banknotach?NBP

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości