Znamy finalistów konkursu EY. To oni mają szansę zostać Przedsiębiorcą Roku

Z kraju

TVN24 BiSGala finałowa konkusu odbędzie się 24 listopada

Już po raz 14. firma EY zorganizowała konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W finale tegorocznej edycji znalazło się dziewięć firm i 12 przedsiębiorców. Rywalizują oni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzców wyłoni jury, któremu przewodniczy Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. TVN24 BiS jest partnerem konkursu.

O zwycięstwo w tym roku będą walczyć przedstawiciele różnych branż. Wśród nich znalazł się Marcin Grzymkowski, założyciel i współwłaściciel marki eobuwie.pl. Jego firma działa zarówno w Polsce, jak i za granicą: na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii oraz w Rumunii. W planach jest dalszy rozwój rynków zagranicznych. W ubiegłym roku spółka połączyła się z CCC, które posiada blisko trzy czwarte akcji spółki. Jak przyznaje nominowany do nagrody, "największą satysfakcję sprawia mu prowadzenie dobrze prosperującego biznesu i zadowolenie klienta".

Kolejnym kandydatem do nagrody jest Bartosz Gonczarek, współtwórca i prezes polsko-amerykańskiego startupu EXPLAIN EVERYTHING. Działalność polega na tworzeniu aplikacji na urządzenia mobilne, która ma przyspieszać proces przyswajania wiedzy. Narzędzie wykorzystują firmy podczas szkoleń, a także szkół w czasie lekcji i wykładów. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii i Kanadzie.

Jan Kalisz to z kolei założyciel i prezes firmy FIBRAIN, działającej na rynku technologii światłowodowych. Spółka funkcjonuje w trzech ośrodkach produkcyjnych, współpracując z niemal 40 krajami na całym świecie. Znaczna część pozyskiwanego kapitału jest przeznaczana na badania i rozwój.

Rozwój IT

O prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku będą walczyć przedstawiciele branży informatycznej, która w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Wśród nich jest Grzegorz Czapla, założyciel i prezes firmy INDATA. To holding takich spółek, jak Proximus SA, Indata Solutions, Positive Technology, Cohesiva, Topyfi oraz Indata Connect. INDATA skupia się na wdrażaniu rozwiązań technologicznych w celu lepszego zarządzania przestrzenią publiczną. Jak twierdzi Czapla, satysfakcję sprawia mu budowa organizacji od podstaw, która konkuruje już z dużymi spółkami międzynarodowymi z branży IT.

Konkurencją dla Czapli jest Barbara Sołtysińska, współzałożycielka LifeTube i indaHash. LifeTube jest największą jednonarodową siecią wielokanałowa YouTube w Europie. Wprowadza i wspiera marki do najpopularniejszej bazy wideo w internecie, realizując już ponad 850 kampanii. Z kolei indaHash skupia się na międzynarodowe współpracy z ponad 75 tysiącami influencerów.

Zagraniczny sukces

Henryk Owsiejew reprezentujący spółkę meblową MALOW również ma szansę na wygraną. Z wyrobów korzystają szpitale, biura, szkoły, ośrodki sportowe oraz osoby indywidualne. Firma działa również za granicą, handlując głównie ze Skandynawią, Niemcami i Francją. Jak podkreśla Owsiejew, jego misją jest "pokazanie, że w Polsce Wschodniej mogą powstawać produkty najwyższej jakości, które są w stanie podbić świat".

W tej samej branży działa także Jan Szynaka, Prezes Zarządu firmy Szynaka-Meble. Firma prosperuje na rynku od niemal 60 lat, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Meble produkowane są w sześciu zakładach. Spółka stawia na troskę o naturalne środowisko oraz społeczną odpowiedzialność prowadzenia biznesu.

Kobiety górą

O sukces powalczą też założycielki firmy Phenicoptere, Monika Żochowska i Ewa Dudzic. Stworzyły one innowacyjną rękawicę do demakijażu GLOV. Firma działa na rynku od 4 lat, obecnie w 40 krajach, w tym w USA. Wyróżnikiem produktu jest możliwość demakijażu jedynie za pomocą wody dzięki ultracienkim, wykonanym w mikrotechnologii włóknom o magnetycznych właściwościach. Rękawiczki produkowane są w Janowie Lubelskim.

Kandydatkami do wygranej jest także trójka założycielek pięcioletniej marki RISK made in Warsaw: Antonina Samecka, Klara Kowtun oraz Dorota Sajewicz. Firma szyje ubrania dla osób, które nie interesują się modą i od trendów wolą własny styl. Spółka sprzedaje ubrania głównie przez internet, działając w Polsce oraz 8 krajach - także w Japonii. Celem firmy jest dalszy rozwój oraz ekspansja na coraz więcej światowych rynków, zbudowanie silnej, międzynarodowej marki, będącej synonimem szykownych, wygodnych ubrań z dzianiny.

Ważne gremium

O zwycięstwie w konkursie zdecyduje 10-osobowe jury, W jego skład wchodzą: Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland, Przedsiębiorca Roku 2015, Leszek Czarnecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding, Andrzej Dębowski, Prezes Zarządu Ustka Apartamenty, Marcin Iwiński, Wiceprezes Zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008, Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014, Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011, Ewald Raben, Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Jacek Siwicki, Prezes Enterprise Investors oraz Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013.

Laureatów konkursu poznamy 24 listopada podczas Gali Finałowej, transmitowanej o godzinie 17.30 w TVN24 BiS.

Finaliści konkursu EY Przedsiębiorca Roku: - Marcin Grzymkowski, EOBUWIE.PL - Bartosz Gonczarek, EXPLAIN EVERYTHING - Jan Kalisz, FIBRAIN - Grzegorz Czapla, INDATA - Barbara Sołtysińska, LifeTube/indaHASH - Henryk Owsiejew, MALOW - Monika Żochowska i Ewa Dudzic, PHENICOPTERE - Antonina Samecka, Klara Kowtun oraz Dorota Sajewicz, RISK MADE IN WARSAW - Jan Szynaka, SZYNAKA-MEBLE EY

W ubiegłym roku nagrodę zdobył Paweł Buszman:

Paweł Buszman Przedsiębiorcą Roku EY

Autor: red. / Źródło: materialy prasowe

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS