TVN24 Biznes | Z kraju

Zostali oszukani "na pracownika banku". Stracili kilkaset tysięcy złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Sanocka policja prowadzi kilka postępowań związanych z oszustwem "na pracownika banku". Pokrzywdzeni utracili kilkaset tysięcy złotych. Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za pracowników banków. Policjanci apelują, by nikomu nie udostępniać informacji o swoim koncie bankowym.

Oszustwo "na pracownika banku" - schemat

Jak podała policja, schemat postępowania oszustów zazwyczaj jest taki sam.

"Dzwoni osoba, która przedstawia się jako przedstawiciel banku, w którym mamy konto. Następnie informuje, że ktoś nieuprawniony chciał pobrać pieniądze z rachunku bankowego, oczywiście zapewnia, że nie udało się zrealizować tej transakcji. Po czym pada pytanie, czy w ostatnim czasie były zaciągane jakieś pożyczki" - informuje policja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Następnie osoba podająca się za przedstawiciela banku informuje, że na naszym koncie widnieje kilka różnych pożyczek. Dodatkowo rozmówca proszony jest o zainstalowanie programów "AnyDesk" lub "QuickSupport".

Jak podkreśliła policja, po zainstalowaniu aplikacji, przestępcy mają dostęp do kodów sms przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych.

"Następnie rozmówca jest proszony o zalogowanie się do aplikacji bankowej. W trakcie rozmowy jesteśmy zapewniani, że jeżeli postąpimy zgodnie ze wskazówkami, to uda się wszystko wycofać. Fałszywy pracownik banku proponuje, aby pieniądze z pożyczek, przelać na podany przez niego numer konta, na którym będą one +bezpieczne+" – zaznaczono w policyjnej notatce.

Oszustwo "na pracownika banku" - apel policji

Policjanci przestrzegają, że w przypadku zainstalowania na naszym urządzeniu takich aplikacji, z rachunku bankowego bez naszej autoryzacji przelewane są wszystkie pieniądze. W przypadku braku środków, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Dodatkowo pokrzywdzeni, często wielokrotnie, przekazują oszustom skan lub zdjęcie swojego dokumentu tożsamości, w celu weryfikacji danych.

Policja apeluje, żeby nie udostępniać nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. "Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku" – ostrzegają policjanci.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości