TVN24 Biznes | Z kraju

Oszustwo na płatność za autostradę. "Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
E-TOLL krok po kroku
E-TOLL krok po krokuTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboE-TOLL krok po kroku

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwem na płatność viaTOLL. Fałszywe e-maile są podpisane przez "Zespół viaTOLL" i nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL oraz odsyłają do fałszywej strony internetowej. Celem działania cyberprzestępców jest kradzież pieniędzy z konta - podał resort finansów.

Oszustwo na płatność viaTOLL

"Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, podpisanymi przez 'Zespół viaTOLL', które nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL i odsyłają do fałszywej strony www" - poinformowało MF w komunikacie.

Zdaniem resortu, takie e-maile to próby wyłudzenia danych do logowania i danych autoryzacyjnych do bankowości, a ich celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

"Przypominamy, że świadczenie usługi viaTOLL zostało zakończone z końcem września 2021 r. Tym samym zakończono pobór płatności za przejazd drogami płatnymi za pośrednictwem viaTOLL" - podkreślił resort.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Cyberprzestępcy chcą przejąć dane

Dodał, że cyberprzestępcy za pośrednictwem fałszywej strony mogą przejąć dane logowania oraz dane autoryzacyjne do bankowości. Przechwycone w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

MF prosi, by w przypadku otrzymania podejrzanego maila, który dotyczy usługi viaTOLL, przekazać zgłoszenia na adres: incydent@mf.gov.pl, lub o kontakt telefoniczny pod numerami: 800 101 101, + 48 22 521 10 10.

"Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników" - wskazało MF.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości