TVN24 Biznes | Z kraju

Oszustwo na kryptowaluty. Mężczyzna stracił 1,6 miliona złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Reporter TVN24 o szczegółach w sprawie kopalni kryptowalut w Komendzie Głównej Policji
Reporter TVN24 o szczegółach w sprawie kopalni kryptowalut w Komendzie Głównej Policji TVN24
wideo 2/7
TVN24Reporter TVN24 o szczegółach w sprawie kopalni kryptowalut w Komendzie Głównej Policji

Policjanci ostrzegają przed nowym oszustwem na kryptowaluty. 1 mln 600 tys. zł zniknęło z konta mężczyzny, który chcąc w nie zainwestować zaufał przestępcom. Oszuści namówili mieszkańca Konina na zainstalowanie w komputerze aplikacji AnyDesk, przy pomocy której wyprowadzili pieniądze z konta.

Kom. Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powiedział PAP, że do oszustw, w których pokrzywdzony został mieszkaniec Konina, dochodziło na przestrzeni kilku tygodni; przestępcy kontaktowali się z nim od początku sierpnia, do połowy września.

Przejęli kontrole nad kontem za pomocą aplikacji

Święcichowski zaapelował o ostrożność i zaznaczył, że "jeżeli ktokolwiek nam proponuje zainstalowanie aplikacji AnyDesk, wmawiając nam, że nie wiadomo, co to jest, jak ma ułatwić kontakt – to pamiętajmy, że tak naprawdę ona służy do zdalnego przejęcia kontroli nad naszym komputerem bądź telefonem".

- Jeśli zainstalujemy tę aplikację, to tak naprawdę, jakbyśmy zaprosili złodzieja do naszego domu – zaznaczył Święcichowski.

Sierż. szt. Szymon Urycki z Komendy Miejskiej Policji w Koninie tłumaczył w piątek, że poszkodowany mężczyzna przeglądając jeden z portali społecznościowych zainteresował się reklamą zachęcającą do zainwestowania pieniędzy w rynek kryptowalut.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- W ogłoszeniu była informacja, żeby zainteresowane osoby poprzez aplikację Messenger wyraziły swój akces przystąpienia do inwestycji. Po kilku dniach do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, który opisał sposób i możliwości oraz gwarancję szybkiego zysku poprzez zainwestowanie własnych środków na platformie inwestycyjnej firmy, którą reprezentuje. Poprosił również o podanie swoich danych osobowych oraz o zainstalowanie na komputerze aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić komunikację oraz wykonywanie przelewów – tłumaczył.

Ofiara straciła 1,6 mln złotych

Za namową oszusta mężczyzna wykonał przelew na podany rachunek bankowy, a na swoją skrzynkę mailową otrzymał potwierdzenie wpłaty depozytu na platformie inwestycyjnej. Po kilku dniach oszust ponownie zadzwonił, tym razem z propozycją zainwestowania pieniędzy w zakup okresowych akcji inwestycyjnych na 2 miesiące.

- Telefonów z podobnymi propozycjami inwestycji i szybkiego zysku pokrzywdzony otrzymał kilka. Żaden z nich nie wzbudził jego podejrzenia. Wszystko wskazywało, że oszust przedstawiający się jako przedstawiciel firmy, najzwyczajniej przedstawia aktualne oferty do zainwestowania pieniędzy – podał Urycki.

Ofiara tego oszustwa straciła 1,6 mln zł.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości