TVN24 Biznes | Z kraju

Kobieta przelała oszustom ponad 120 tysięcy złotych. Policja ostrzega

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Ponad 120 tysięcy złotych - taką łączną kwotę przelała 58-letnia mieszkanka Lublina. Kobieta poznała na portalu randkowym mężczyznę, który podawał się za amerykańskiego biznesmena. Przelane pieniądze rzekomo potrzebne mu były do transportu 3,5 tony złota. 

W lipcu na policję zgłosiła się 58-letnia kobieta, która padła ofiarą oszustwa. "Od kilku miesięcy prowadziła w języku angielskim rozmowy z mężczyzną podającym się za amerykańskiego inwestora. Kobieta ufała mu na tyle, że gdy ten poprosił nagle o pożyczkę, nie wahała się przelać znacznej kwoty. Mężczyzna twierdził, że posiada 3,5 tony złota, ale brakuje mu pieniędzy na transport złota samolotem" - pisze policja w komunikacie.

Gdy mężczyzna prosił o pomoc, po tym, jak rzekomo napotykał trudności, kobieta przelała kolejne pieniądze. W końcu nabrała podejrzeń, gdy "biznesmen" powiedział, że "został zatrzymany na lotnisku i tam musi opłacić cło za złoto".

Odzyskano większość pieniędzy

W efekcie śledztwa zatrzymano trzech obywateli Nigerii wieku 26, 27 i 31 lat. Zatrzymania odbyły się w Lublinie, Warszawie, a także na granicy polsko-niemieckiej, gdy 27-latek uciekał do Niemiec. "Do prokuratury została doprowadzona zatrzymana na terenie Warszawy 46-letnia obywatelka Wietnamu. Jak się okazało, pełniła rolę tzw. słupa. To na jej konto trafiały pieniądze, które przelewała do Afryki" - czytamy w komunikacie.

"Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli komputery, telefony, dyski przenośne oraz dokumentację bankową. W wyniku sprawnej akcji udało odzyskać większość utraconych pieniędzy" - napisano w komunikacie.

Jak przekazuje policja, dwaj obywatele Nigerii zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące, a trzeci z nich 26-latek oraz 46-letnia obywatelka Wietnamu zostali objęci dozorem policji. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja zatrzymała trzech obywateli Nigerii oraz obywatelkę Wietnamupolicja.pl

Inne sztuczki oszustów

Policja przestrzega przed zawieraniem tego typu znajomości przez internet oraz przed podawaniem danych obcym osobom. Zaleca też zachowanie ograniczonego zaufania przed wpłacaniem pieniędzy na konta obcych lub niedawno poznanych osób.

Tego typu oszustwa są niezwykle popularne. Może to być nie tylko biznesmen, ale również amerykański żołnierz, pracownik platformy wiertniczej lub bogaty mężczyzna handlujący diamentami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: policja.pl

Pozostałe wiadomości