Rozsyłane wiadomości mogą zainfekować komputer. Kolejne ostrzeżenie przed oszustami

Z kraju

Spektakularne ataki hakerówTVN24 BiS
wideo 2/5

Kolejna próba oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze wrażliwe dane. Tym razem hakerzy podszywają się pod serwis Przelewy24. Rozsyłane przez nich wiadomości mogą zainfekować komputer i przejąć nasze dane logowania do bankowości elektronicznej.

O zagrożeniu poinformował swoich klientów Nest Bank. Oszuści podszywają się pod serwis Przelewy24 i rozsyłają wiadomości (z różnych adresów e-mail) do internautów.

"Odbiorca wiadomości proszony jest o weryfikację, iż nie jest robotem, w trakcie tej operacji pobierana zostaje na urządzenie użytkownika aplikacja zawierająca złośliwe oprogramowanie, które przechwytuje login i hasło do bankowości elektronicznej" – czytamy na stronach internetowych banku.

Nie otwieraj załączników

Nest Bank przypomina, żeby nie otwierać załączników z wiadomości od adresatów, których nie znamy. Nie powinniśmy też klikać w linki zamieszczone w takich wiadomościach.

Na zagrożenie zareagował też serwis Przelewy24. Na stronie internetowej poinformował, że trwa kampania phishingowa, w której nadawca posługuje się spreparowanym potwierdzeniem transakcji z systemu Przelewy24. Kampania ma na celu zainfekowanie komputera lub telefonu ofiary złośliwym oprogramowaniem.

Nadawcą tych maili nie jest PayPro S.A. (właściciel serwisu Przelewy24). Prosimy o nieklikanie w linki zawarte w tym mailu, prowadzące do zagranicznych serwerów. Przestrzegamy też przed instalacją nieznanego oprogramowania na swoich urządzeniach – czytamy.

Serwis opublikował też prawidłowy wygląd potwierdzenia płatności

Prawidłowe potwierdzenie płatności Przelewy 24

Kolejna próba

To już kolejna próba oszustów, którzy próbują wyłudzić nasze wrażliwe dane. Kilka dni temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzegał przed wiadomościami od osób podszywających się pod ZUS. W temacie wiadomości rozsyłanej przez oszustów wpisana jest fraza "Zaległe składki", zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Autor: sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock