Fala fałszywych e-maili. Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Z kraju

Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy
wideo 2/4

Poczta Polska ostrzega przed kolejną falą fałszywych e-maili zawierających złośliwe oprogramowanie lub link do przygotowanej przez hakerów strony internetowej.

To kolejny przypadek, kiedy Poczta Polska ostrzega przed działaniem oszustów wysyłających fałszywe e-maile podszywające się pod narodowego operatora.

"Wiadomość może posiadać załącznik w postaci pliku z rozszerzeniem (*.doc, *.PDF, *.xls, *zip itp.) zawierający złośliwe oprogramowanie lub link do fałszywej strony internetowej, bardzo często o podobnej nazwie do domeny używanej przez Pocztę Polską" - czytamy w komunikacie.

Co zrobić?

Jeśli otrzymaliśmy podejrzanego e-maila np. wysłanego z nietypowego adresu, to najlepiej go nie otwierać. Należy również zwrócić uwagę na to, czy wiadomość napisana jest zgodnie z regułami gramatyki i ortografii języka polskiego. Fałszywe wiadomości często zawierają też załączniki, a należy pamiętać, że Poczta Polska nigdy takich nie dołącza. Nie pobiera też opłat tytułu awizacji przesyłki, czy za przechowywanie przesyłek. A to częste sposoby oszustów na wyłudzenie pieniędzy.

Apel

"W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości prosimy o przekazanie informacji na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl, wraz z adresem rzeczywistym i wyświetlanym nadawcy, tematem wiadomości i nazwą załącznika lub treścią wiadomości. Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci" - apeluje Poczta Polska

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock