Oszuści podszywają się pod Biedronkę i Lidla. Możesz stracić pieniądze

Z kraju

Cieloch o oszustwach "na garnkach"TVN24 BiS
wideo 2/5

Eksperci ostrzegają przed SMS-ami wysyłanymi przez oszustów, w których podszywają się oni pod znane sieci sklepów. Odbiorcy w wiadomościach dostają informację o rzekomej wygranej bonu na 300 złotych. Kto się nabierze, zamiast bonu może stracić około 178 złotych.

Jak pisze portal Niebezpiecznik, w piątek o 14.00 i w sobotę o 11.00 na telefony Polaków rozesłane zostały dwie kampanie SMS-owe, w których oszuści podszywając się pod Lidla i Biedronkę informowali o "paczce gotowej do odbioru".

"Szanowny Kliencie! Twoja paczka jest gotowa do odbioru! Nr Ref.:BIEDRONKA-91X5R6. Zobacz tutaj >" - możemy przeczytać w treści jednej z wiadomości od oszustów.

SMS-y zawierają link do strony internetowej, w której odbiorcy dostają informację o rzekomej wygranej bonu na 300 złotych.

Jak wskazują eksperci, wiadomości są wysyłane przez serwis pozwalający na ustawienie dowolnej nazwy nadawcy. Stąd właśnie wiadomości w telefonach ofiar wyglądają jakby naprawdę nadała je jedna z sieci sklepów.

Strata pieniędzy

Niebezpiecznik wskazuje, że po otwarciu linka otwiera się komunikat, który informuje o rozdawaniu bonów o wartości 300 złotych oraz fałszywe opinie rzekomych odbiorców. Po naciśnięciu "zaakceptuj" jesteśmy przenoszeni na podstronę, informującą o tym, że nam też przyznano bon. Trzeba tylko odpowiedzieć na kilka pytań.

Następnie po fałszywej animacji weryfikującej udzielone przez nas odpowiedzi, widzimy prośbę o potwierdzenie chęci odebrania nagrody. Potem trzeba podać e-maila i hasło. Na koniec ofierze podstawiany jest formularz (w języku angielskim), w którym jesteśmy proszeni o podanie numeru karty.

"Jeśli ktoś wypełnił formularz podstawiony przez oszusta, jego karta zostanie za 7 dni obciążona kwotą 49,99 dolarów, co stanowi równowartość około 178 złotych" - informuje portal.

Eksperci radzą, by w przypadku kiedy padliśmy ofiarami oszustów, skontaktować się z bankiem i poprosić o cofnięcie transakcji metodą Chargeback.

Ofensywa oszustów

Przypomnijmy, że to nie pierwsza taka kampania oszustów w ostatnich tygodniach. W połowie kwietnia MediaMarkt ostrzegał przed fałszywą promocją, o której informacje są rozsyłane za pośrednictwem wiadomości SMS.

Wiadomości zapraszają do odbioru paczki, w której ma znajdować się iPhone X. Telefon ma być nagrodą dla klientów sklepu z okazji rzekomego jubileuszu. Po kliknięciu w link, nadesłany SMS-em, abonent sieci komórkowej jest przekierowywany do strony internetowej, gdzie w kolejnych krokach ma podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, aby zabezpieczyć wysłanie nagrody.

Wcześniej przed oszustami ostrzegał zespół CERT Polska. "Przestępcy stworzyli fałszywą stronę internetową, poprzez którą próbują wyłudzić dane do kont bankowych osób liczących, że otrzymają bon zniżkowy na zakupy w sieci sklepów Biedronka" - mogliśmy przeczytać w komunikacie. Przed fałszywymi fakturami ostrzegało także Ministerstwo Finansów.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, Niebezpiecznik

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock