Oświadczenia majątkowe wiceministra pod lupą CBA. Łanda: nie ma konfliktu interesów

Z kraju

Aktualizacja:
tvn24CBA kontroluje oświadczenia majątkowe wiceministra Łandy

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło decyzję o wszczęciu kontroli oświadczeń majątkowych wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy - poinformował we wtorek Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Kontrola dotyczy oświadczeń majątkowych złożonych w latach 2015 i 2016 oraz badania ograniczeń wynikających z tzw. ustawy antykorupcyjnej - powiedział Kaczorek.

Zaznaczył, że Biuro nie będzie informowało o szczegółach swoich działań.

- Pracowałem dla koncernów farmaceutycznych i dostawałem od nich pieniądze, ale nie ma to żadnego wpływu na moje działania jako wiceministra zdrowia odpowiadającego za politykę lekową - powiedział w rozmowie z RMF FM Łanda. Dodał, że wcześniej był udziałowcem jednej ze spółek audytorskich, która pobierała wynagrodzenie zgodne z cennikiem po dokonaniu audytu. Jego zdaniem nie ma tu konfliktu interesów.

Zmiany w resorcie

Pod koniec czerwca minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zmienił podział zadań w resorcie. Łanda przestał odpowiadać m.in. za przygotowywanie listy leków refundowanych oraz prowadzenie postępowań dotyczących objęcia refundacją poszczególnych leków.

Na temat przyczyn zmiany kompetencji Łandy spekulowały media, wiążąc to m.in. także z fundacją, którą kierował przed objęciem ministerialnej funkcji. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu wiceminister zaprzeczył medialnym sugestiom, jakoby on lub ktokolwiek inny na jego polecenie przygotował korzystną decyzję dla firmy farmaceutycznej w zamian za zamówienie analizy w firmie doradczej, z którą kiedyś współpracował. Dodał, że nieprawdziwy jest również zarzut, jakoby on lub ktoś na jego polecenie miał sugerować jakiejkolwiek firmie nabywanie analiz w firmach doradczych.

"W sposób definitywny i jednoznaczny pragnę poinformować, iż w okresie pełnienia funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, jak i podczas całej swojej pracy zawodowej, żadnym swoim zachowaniem lub decyzjami nie złamałem prawa ani nie naruszyłem standardów etyki i pragmatyki, wymaganych od osób piastujących funkcje publiczne" – podkreślał Łanda w wydanym wówczas oświadczeniu. Zapowiadał podjęcie "stanowczych kroków prawnych, których celem jest zarówno ochrona jego dobrego imienia oraz powagi sprawowanego przez niego urzędu, jak i pełne wyjaśnienie sytuacji". Łanda nadal odpowiada za pozostałe prace Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, w tym m.in. za koszyk świadczeń gwarantowanych i za prowadzenie postępowań związanych z zapewnieniem dostępności do leków.

Zobacz: nowa lista leków refundowanych

Nowa lista leków refundowanych

Autor: ag//bgr / Źródło: PAP, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: tvn24