Nowe oświadczenia majątkowe ministrów. Domy, auta, frankowe kredyty i duże oszczędności


Kredyty we frankach szwajcarskich, dziesiątki tysięcy złotych oszczędności na kontach oraz potężne domy. Sprawdziliśmy, co znalazło się w najnowszych oświadczeniach majątkowych członków rządu Mateusza Morawieckiego.

Beata Szydło

Beata Szydło, która od grudnia jest wicepremierem, w oświadczeniu majątkowym złożonym w związku z objęciem nowego stanowiska poinformowała, że jest właścicielką domu o powierzchni 246 m kw. położonego na działce o powierzchni 1,6 tys. m kw. (współwłasność majątkowa małżeńska).

Wicepremier, według stanu na 11 grudnia 2017 roku, wykazała także oszczędności w wysokości blisko 57 tys. zł. To suma rachunków bieżących i oszczędnościowych. Jak dodała, suma ubezpieczeń z funduszu przekracza zaś 162 tys. zł.

Jak czytamy w oświadczeniu majątkowym, do 11 grudnia dochód z tytułu zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyniósł w 2017 roku blisko 249 tys. zł. Dieta parlamentarna zaś sięgnęła ponad 29 tys. zł.

Ponadto Szydło poinformowała, że mąż jest właścicielem samochodu SsangYong Korando o wartości 49 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE BEATY SZYDŁO

Joachim Brudziński

Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński jest właścicielem domu o powierzchni 120 m kw. o wartości około 230 tys. zł. Ponadto minister spraw wewnętrznych wykazał oszczędności w wysokości ponad 206 tys. zł. Posiada także dwie polisy na życie w PZU.

Brudziński podał, że w 2018 roku - oświadczenie jest według stanu na 9 stycznia 2018 r. - jego dochody z tytułu diety parlamentarnej wyniosły 2505,20 zł, w tym dieta nieopodatkowana 2505,20 zł.

Szef resortu spraw wewnętrznych jest właścicielem samochodu Volvo XC90 z 2012 roku, o wartości ok. 75 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO

Mariusz Błaszczak

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w oświadczeniu majątkowym wykazał, że jest właścicielem domu o powierzchni 155,78 m kw. oraz mieszkania o powierzchni 49,23 m kw. (współwłasność małżeńska). Ponadto minister obrony narodowej w spadku po zmarłym ojcu stał się współwłaścicielem domu o powierzchni 58 m kw. na działce o powierzchni 576 m kw.

Błaszczak wykazał oszczędności w wysokości ok. 450 tys. zł, w tym 160 tys. zł stanowi majątek osobisty żony pochodzący ze spadku. Posiada także ok. 300 euro, a także polisę na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym na kwotę ok. 40 tys. zł.

W 2017 roku z tytułu wynagrodzenia za pracę w resorcie spraw wewnętrznych, Błaszczak otrzymał ponad 258,5 tys. zł brutto. Dodatkowo, jako poseł, dostał dietę poselską - 30 tys. zł brutto. W tym roku 2505 zł brutto.

Błaszczak jest właścicielem samochodu Fiat 500L z 2013 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MARIUSZA BŁASZCZAKA

Andrzej Adamczyk

Andrzej Adamczyk jest właścicielem domu o powierzchni 187,10 m kw. oraz mieszkania o powierzchni całkowitej 37 m kw. (własność odrębna żony). Jak czytamy w oświadczeniu, druga nieruchomość została nabyta w drodze spadku.

To jednak nie wszystko. Minister infrastruktury jest też m.in. właścicielem dwóch działek budowlanych.

Adamczyk wykazał oszczędności w wysokości 174 tysięcy złotych oraz 440 euro. W oświadczeniu wymienił również akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości, stanowiące własność odrębną żony, na kwotę 4917,42 zł. Ponadto minister jest właścicielem 342 udziałów w spółce Agrokompleks na kwotę ponad 17 tys. zł. Z tego tytułu osiągnął w ubiegłym roku dochód w wysokości 6536,70 zł.

Przedstawiciel rządu w 2017 roku z tytułu pełnienia funkcji posła otrzymał dietę parlamentarną w wysokości ponad 30 tys. zł, w tym nieopodatkowaną - ponad 27 tys. zł. Dodatkowo jako minister otrzymał wynagrodzenie w wysokości ok. 162,5 tys. zł netto.

Adamczyk jest właścicielem samochodu Volkswagen Passat z 2005 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ANDRZEJA ADAMCZYKA

Teresa Czerwińska

Teresa Czerwińska w oświadczeniu majątkowym według stanu na 9 stycznia 2018 roku wykazała, że jest właścicielką dwóch mieszkań o powierzchni 95,6 m kw. i 49 m kw. (współwłasność małżeńska).

Nowa minister finansów zgromadziła też oszczędności w różnych walutach. Posiada ok. 62 tys. w złotych, 57,5 tys. euro, 36 tys. dol., ok. 260 franków.

Ponadto, jak poinformowała, jej mąż był właścicielem akcji spółek Arctic Paper i Bioton, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Minister finansów spłaca także zobowiązania - zarówno w polskiej walucie (320 tys. zł), jak i franku szwajcarskim w PKO BP (99 tys. franków).

W 2017 roku uzyskała przychody z tytułu zatrudnienia najpierw w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego, a potem resorcie finansów w wysokości ok. 104 tys. zł, a także przychody z tytułu najmu - ok. 22 tys. zł oraz prac autorskich - ok. 6 tys. zł.

Czerwińska jest też właścicielką samochodu marki Honda Civic w 2007 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE TERESY CZERWIŃSKIEJ

Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowicz jest współwłaścicielem domu o powierzchni 167 m kw. na działce o powierzchni 3,22 ha, a także mieszkania o powierzchni 125 m kw. Ponadto jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 32,2 tys. m kw. oraz trzech działek. Jak czytamy w oświadczeniu majątkowym, jedna z nich ma 645 m kw. i znajduje się na niej dom o powierzchni 532 m kw.

Minister spraw zagranicznych wykazał oszczędności w wysokości 80 tys. zł. Z tytułu pracy w MSZ (jako wiceminister) oraz zatrudnienia na uczelni wyższej Czaputowicz osiągnął w 2017 roku dochód w wysokości 263 tys. zł.

Nowy minister wykazał także pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych MSZ z września ub.r. na remont lub modernizację mieszkania w wysokości 80 tys. zł. Okres jej spłaty wynosi 6 lat.

Czaputowicz jest właścicielem samochodu Renault Grand Scenic z 2007 roku o wartości 12 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JACKA CZAPUTOWICZA

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk jest właścicielem domu o powierzchni 120 m kw. (współwłasność małżeńska) oraz trzech działek budowlanych i jednej działki rolnej.

Minister środowiska wykazał oszczędności w wysokości ponad 233 tys. zł. Podał także, że jest właścicielem dwóch samochodów: Toyota Corolla z 2010 roku, o wartości 26 tys. zł i Toyota Yaris z 2007 roku, o wartości 13 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE HENRYKA KOWALCZYKA

Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewicz jest właścicielką domu o powierzchni 140 m kw., a także mieszkania o powierzchni 50 m kw. o wartości około 280 tys. zł. W obu przypadkach chodzi o współwłasność małżeńską.

Nowa minister przedsiębiorczości i technologii w oświadczeniu majątkowym, według stanu z 9 stycznia 2018 roku, nie wykazała żadnych oszczędności.

Minister ma jednak zobowiązania. Chodzi o kredyt na zakup domu zaciągnięty w banku Pekao w 2005 roku, według stanu na 10 stycznia br. do spłaty pozostało ponad 157 tys. franków szwajcarskich.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JADWIGI EMILEWICZ

Jerzy Kwieciński

Jerzy Kwieciński jest współwłaścicielem wraz żoną domu o powierzchni 137 m kw., a także działki pod dom rodzinny o powierzchni 676 m kw. oraz działki rekreacyjnej o powierzchni 2606 m kw.

Kwieciński wykazał oszczędności w wysokości blisko 299 tys. zł oraz 3799 dol.

Minister inwestycji i rozwoju jest właścicielem dwóch samochodów: Citroen C3 z 2018 roku oraz Mitsubishi Outlander z 2009 roku. Ponadto wykazał, że jest w posiadaniu "time-share" w klubie "Atlas" kupione za 5 tys. euro.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JERZEGO KWIECIŃSKIEGO

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski jest właścicielem dwóch działek oraz posiada ok. 44,5 tys. zł oszczędności.

Nowy minister zdrowia wykazał w oświadczeniu także między innymi trzy samochody oraz pióra pary prezydenckiej wśród składników mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł.

W 2017 roku osiągnął dochód w wysokości ponad 86 tys. zł. Minister spłaca też kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie zaciągnięty na 589 tys. franków szwajcarskich.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości