Oszczędności, mieszkania, działki. Oto oświadczenia majątkowe liderów partii

Autor:
mp
Duda: kłamcy nigdy więcej nie mogą powrócić do władzy
Duda: kłamcy nigdy więcej nie mogą powrócić do władzyTVN24
wideo 2/6
TVN24Duda: kłamcy nigdy więcej nie mogą powrócić do władzy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zgromadził ponad 100 tysięcy złotych oszczędności, podobnie jak przewodniczący PO Borys Budka. Janusz Korwin-Mikke posiada nieruchomości warte 6 milionów złotych, a Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma obrazy, jacht motorowy i ponad 15 tysięcy książek. Oto oświadczenia majątkowe liderów partii, które mają swoich przedstawicieli w Sejmie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jarosław Kaczyński

Z oświadczenia majątkowego prezesa największego ugrupowania w Sejmie wynika, że w 2019 roku zarobił 94,2 tysiąca złotych z tytułu uposażenia poselskiego. W ramach diety poselskiej otrzymał natomiast ponad 30 tysięcy złotych. Otrzymał też emeryturę w wysokości ponad 82,8 tysiąca złotych

Prezes Prawa i Sprawiedliwości posiada oszczędności w wysokości około 104 tysięcy złotych. W porównaniu z poprzednim oświadczeniem majątkowym z grudnia 2019 roku jego oszczędności wzrosły o ponad 21 tysięcy złotych.

Prezes PiS posiada dom (współwłasność - 1/3 domu) o powierzchni około 150 m kw., o wartości 1,5 miliona złotych. W oświadczeniu polityk nie zadeklarował posiadania innych nieruchomości.

Jarosław Kaczyński nie posiada także udziałów w żadnych spółkach i nie prowadzi swojego biznesu. Nie jest też właścicielem samochodu ani żadnych innych ruchomości, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych.

W swoim oświadczeniu majątkowym prezes PiS napisał również o posiadanym kredycie w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej imienia Stefczyka. Do spłaty zostało mu jeszcze 107 tysięcy złotych. Kaczyński w oświadczeniu tłumaczy, że powodem zaciągnięcia kredytu była "opieka nad chorą mamą".

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Jarosław Gowin

Lider Porozumienia posiada oszczędności w wysokości 90 tysięcy złotych (wspólnota majątkowa).

Gowin jest także współwłaścicielem dwóch mieszkań: o powierzchni 98 m kw (450 tysięcy złotych), a także o powierzchni 40 m kw (200 tysięcy złotych).

W ramach diety poselskiej polityk otrzymał ponad 30 tysięcy złotych. Jego wynagrodzenie w KPRM (jako wicepremiera) wyniosło ponad 179 tysięcy złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JAROSŁAWA GOWINA

Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski ma ponad 59 tysięcy złotych i 1850 euro oszczędności

Minister sprawiedliwości posiada udziały w domu rodzinnym o wartości około 150 tysięcy złotych, które odpowiadają 85,6 m kw. powierzchni użytkowej wraz z udziałem w działce o powierzchni 22 arów, na której znajduje się dom.

Ziobro poinformował także o budowie domu jednorodzinnego o powierzchni mieszkalnej 133,15 m kw. o wartości około 586 tysięcy złotych. Ponadto minister jest właścicielem mieszkania o powierzchni 125 m kw., o wartości około 540 tysięcy złotych oraz działki rolnej o wartości około 135 tysięcy złotych. Zbigniew Ziobro jest także właścicielem dwóch działek leśno-rolnych.

Jego dochody z pełnienia funkcji ministra wyniosły w 2019 roku 171,9 tysiąca złotych. Zarobił też ponad 70 tysięcy w ramach dodatku funkcyjnego dla Prokuratora Generalnego. Dochody wynikające z pełnienia funkcji w Krajowej Radzie Sądownictwa wyniosły natomiast 11,7 tysiąca złotych.

W ramach diety poselskiej otrzymał ponad 30 tysięcy złotych.

Minister posiada też kredyt na budowę domu w wysokości 250 tysięcy złotych. Stan zadłużenia na koniec minionego roku wyniósł 223,6 tysiąca złotych. Ziobro wziął też pożyczkę w banku na budowę instalacji fotowoltaicznej w wysokości 21 tysięcy złotych. Na koniec roku stan zadłużenia wyniósł 17,6 tysiąca złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ZBIGNIEWA ZIOBRO

Borys Budka

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej posiada oszczędności w wysokości 100 tysięcy złotych. W walucie obcej zgromadził 100 dolarów.

Borys Budka zadeklarował dom o powierzchni 291,40 m kw., o wartości około 800 tysięcy złotych. Jest także właścicielem działki, na której znajduje się dom. Ma ona powierzchnię 1,3 tys. m kw. Poseł wycenił ją na 300 tysięcy złotych.

Polityk ma także dwa mieszkania: jedno o powierzchni 165 m kw., wyceniane na 408 tysięcy złotych, i drugie mierzące 75 m kw., o wartości 160 tysięcy złotych.

Wszystkie nieruchomości poseł posiada w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

Jako adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach polityk zarobił w 2019 roku ponad 52 tysiące złotych. W ramach umowy o dzieło z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu przewodniczący PO otrzymał ponad osiem tysięcy złotych.

W ciągu roku dieta poselska polityka wyniosła prawie 30 tysięcy złotych. Z tytułu uposażenia poselskiego otrzymał ponad 116 tysięcy złotych.

Poseł zarobił też na wynajmie jednego z posiadanych mieszkań - w ciągu roku łącznie 40,8 tysięcy złotych.

Budka jeździ nissanem E11 note 5d z 2008 roku. Jego wartość oszacował na 11 tysięcy złotych. Drugi samochód polityka to toyota c-hr z 2018 roku o wartości 133,7 tysiąca złotych.

Polityk posiada kredyt hipoteczny na zakup połowy udziału w lokalu mieszkaniowym. Do spłaty ma jeszcze 158,7 tysiąca złotych. Ostatnią ratę zobowiązania zapłaci w 2032 roku.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE BORYSA BUDKI

Adam Szłapka

Lider Nowoczesnej zgromadził oszczędności w wysokości 55 tysięcy złotych. Ponadto do oświadczenia majątkowego wpisał jednostki funduszy inwestycyjnych oraz akcje.

Adam Szłapka jest właścicielem domu o powierzchni 106,47 m kw., o wartości 270 tysięcy złotych. Jest także współwłaścicielem, wraz z żoną, mieszkania o powierzchni 54,60 m kw., o wartości 323 tysięcy złotych. Na zakup mieszkania został zaciągnięty kredyt hipoteczny.

W oświadczeniu Szłapka wpisał też 1/6 mieszkania o powierzchni 52 m kw., do którego prawa otrzymał w ramach spadku. Swój udział wycenił na 25 tysięcy złotych.

W 2019 roku polityk otrzymał ponad 101 tysięcy złotych w ramach uposażenia poselskiego, 29 tysięcy w ramach diety i 2460 złotych z tytułu zwiększenia limitu na służbowe podróże zagraniczne.

Szłapka jest właścicielem samochodu suzuki vitara z 2016 roku.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ADAMA SZŁAPKI

Władysław Kosiniak-Kamysz

Prezes PSL zgromadził około 10 tysięcy złotych oszczędności.

Kosiniak-Kamysz jest właścicielem mieszkania o powierzchni 86,24 metra kwadratowego. Jego wartość oszacował na 600 tysięcy złotych. Lider PSL jest także właścicielem dwóch działek rolnych, działki budowlanej oraz garażu.

W 2019 roku prezes ludowców osiągnął dochody między innymi z tytułu uposażenia poselskiego - było to ponad 93 tysiące złotych. W ramach diety parlamentarnej polityk otrzymał 29,6 tysiąca złotych. Poseł otrzymał też dwie darowizny: od siostry i rodziców (po 10 tysięcy złotych).

Kosiniak-Kamysz jeździ volkswagenem passatem 1,9 z 2012 roku.

Posiada też kartę kredytową z limitem do 10 tysięcy złotych oraz kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu w wysokości 40 tysięcy złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE WŁADYSŁAWA KOSINIAKA-KAMYSZA

Małgorzata Tracz

Liderka Zielonych ma oszczędności w wysokości ponad 11 tysięcy złotych.

Małgorzata Tracz jest współwłaścicielką mieszkania o powierzchni 76,56 m kw., o wartości 397 020 zł. Na zakup nieruchomości został zaciągnięty kredyt na kwotę 264 680 zł.

Z tytułu uposażenia poselskiego posłanka otrzymała 15,5 tysiąca złotych, a diety parlamentarnej - ponad 4 tysiące złotych. Dodatkowo otrzymała ponad 42 tysiące złotych ze stosunku pracy i 5 tysięcy z tytułu umowy-zlecenia.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MAŁGORZATY TRACZ

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz, którego ugrupowanie wystartowało w wyborach wraz z PSL-em, posiada oszczędności w wysokości 10,7 tysiąca złotych.

Polityk jest właścicielem domu o powierzchni 450 m kw., wartości 1,5 miliona złotych oraz mieszkania o powierzchni 36 m kw., wartości 350 tysięcy złotych (spółdzielcze prawo własnościowe).

Kukiz posiada też 0,6 ha łąki o wartości 15 tysięcy złotych.

W ramach diety parlamentarnej Kukiz zarobił 29,6 tysiąca złotych, a uposażenia poselskiego ponad 111 tysięcy złotych. W ramach praw autorskich otrzymał ponad 230 tysięcy złotych. W oświadczeniu Paweł Kukiz wpisał też przychód z tytułu podróży zagranicznej w wysokości ponad 602 złotych.

Kukiz jest właścicielem samochodu osobowego audi Q7 z 2009 roku. Poseł spłaca także kredyt hipoteczny na budowę domu - do spłaty pozostało 271 tysięcy złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE PAWŁA KUKIZA

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty zgromadził oszczędności w wysokości około 160 tysięcy złotych. Ma także papiery wartościowe na kwotę 85,5 tysiąca złotych.

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest współwłaścicielem domu o powierzchni 255,51 m kw., o wartości 1,2 miliona złotych.

Ponadto Czarzasty jest właścicielem mieszkania o powierzchni 35,20 m kw., o wartości 300 tysięcy złotych oraz współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej, o powierzchni 0,4932 ha, o wartości 2 milionów złotych.

W 2019 roku prowadził działalność gospodarczą, która zamknął w połowie listopada minionego roku. Z tego tytułu zarobił 184,5 tysiąca złotych. Czarzasty zasiadał też w zarządzie PDK S.A. Osiągnął z tego tytułu dochód w wysokości ponad 28 tysięcy złotych.

Z Kancelarii Sejmu Czarzasty otrzymał ponad 20 tysięcy złotych, otrzymał też dietę poselską w wysokości 4091 złotych.

Polityk zarobił też na wynajmie mieszkania ponad 25 tysięcy złotych.

W oświadczeniu majątkowym Czarzasty wymienił też wiele pozycji składających się na mienie ruchome, w tym: jacht motorowy (wart 25 tysięcy złotych), wyposażenie domu (30 tysięcy złotych), obrazy (około 50 tysięcy złotych - wspólnota majątkowa), 15 tysięcy książek (80 tysięcy złotych - wspólnota majątkowa), wyroby ze złota i srebra (30 tysięcy złotych), polisy na życie (102 i 53 tysiące złotych), gotówkę (23,5 tysiąca złotych) i ogródek działkowy.

Czarzasty posiada też kredyt na zakup mieszkania w banku na kwotę ponad 312 tysięcy złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE WŁODZIMIERZA CZARZASTEGO

Adrian Zandberg

Kolejny z liderów Lewicy ma oszczędności w wysokości 20 tysięcy złotych.

Jest współwłaścicielem mieszkania o powierzchni 95,4 m kw., o wartości ponad miliona złotych.

W ramach działalności w partii Lewica Razem otrzymał ponad 199 tysięcy złotych. Z tytułu uposażenia posła zarobił 15,5 tysiąca złotych, a diety - 4091 złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ADRIANA ZANDBERGA

Janusz Korwin-Mikke

Szef partii KORWiN, wchodzącej w skład Konfederacji, zgromadził oszczędności w wysokości 40 tysięcy złotych i 10 tysięcy euro.

Polityk posiada też nieruchomości o wartości około 6 milionów złotych.

W oświadczeniu majątkowym wykazał, że pracę jako publicysta otrzymał około 70 tysięcy złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JANUSZA KORWINA-MIKKE

Robert Winnicki

Prezes Ruchu Narodowego zgromadził 12 tysięcy złotych oszczędności.

Poseł nie posiada żadnych nieruchomości.

Z tytułu pełnienia funkcji posła otrzymał dietę parlamentarną w wysokości 28,7 tysiąca złotych oraz uposażenie poselskie - 105 tysięcy złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ROBERTA WINNICKIEGO

Grzegorz Braun

Kolejny z polityków Konfederacji zadeklarował oszczędności w wysokości 3,3 tysiąca złotych.

W minionym roku polityk zarobił ponad 101 tysięcy złotych z tytułu praw autorskich.

Jako składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tysięcy złotych Grzegorz Braun wpisał "książki".

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE GRZEGORZA BRAUNA

Autor:mp

Autor:TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości