TVN24 Biznes | Z kraju

Salmonella w partii sezamu łuskanego. Może wywoływać zatrucie pokarmowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Partia sezamu wycofana z obrotu
Partia sezamu wycofana z obrotuGIS
wideo 2/8
GISPartia sezamu wycofana z obrotu

W partii sezamu łuskanego wykryto salmonellę - podał Główny Inspektorat Sanitarny. Po otrzymaniu informacji o wykryciu bakterii producent zadecydował o wycofaniu partii. Jak podaje GIS, spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Chodzi o partię sezamu łuskanego HELIO, 200 g. Numer partii: 65112; data minimalnej trwałości: 09.2022. Producentem jest HELIO SA Wyględy, ul. Stołeczna 26, 05-083 Zaborów, Zakład produkcyjny: Brochów 119, 05-088 Brochów. Sezam pochodzi z Nigerii.

Wyjaśnienia firmy

Obecność bakterii Salmonella z grupy C1 stwierdzono w jednej z pięciu badanych prób. Sanepid podał, że po otrzymaniu informacji o wykryciu bakterii firma Helio bezzwłocznie zadecydowała o wycofaniu wskazanej partii produktu, o czym poinformowała swoich odbiorców. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

Helio SA zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne dostarczanych produktów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Firma wyjaśnia, że surowiec użyty do produkcji sezamu podlegającego wycofaniu był badany w zewnętrznym laboratorium akredytowanym, otrzymane wyniki mikrobiologiczne, w tym na obecność Salmonelli, były prawidłowe (nie stwierdzono obecności), dlatego też produkt został dopuszczony do sprzedaży.

Wycofany produktGIS
Wycofany produktGIS

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości