Przełom w polskiej kinematografii? "Oscar dla "Idy" to promocja Polski. I duże pieniądze"

Z kraju

tvn24Oscar dla "Idy" to także dobry biznes

Oscar dla "Idy" to nie tylko konkretne pieniądze, ale też szansa na promocje Polski w świecie - podkreślił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Biznes Roman Rewald, prezes amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. - Będzie znacznie łatwiej niż do tej pory znaleźć pieniądze na finansowanie kolejnych filmów.

Podczas niedzielnej gali rozdania statuetek "Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. - Z tego co czytam wynika, że wygranie Oscara powiększa przychody filmu o jakieś 14 mln dolarów. Nie wiem, jakie były koszty tego filmu, ale ta suma to spory przypływ gotówki. Jest też kwestia samej promocji reżysera i aktorów. Dla przemysłu filmowego jest to na pewno dobry biznes - ocenił Rewald.

Promocja i kasa

Jego zdaniem pamięć o polskim Oscarze utrzyma się długo. - Nie było jeszcze takiej sytuacji, żeby Polski film wygrał tę nagrodę. Jest to pewien przełom także z biznesowego punktu widzenia i możliwości inwestowania w filmy. To ogromny krok naprzód. - Będzie znacznie łatwiej niż do tej pory znaleźć pieniądze na finansowanie kolejnych filmów. - Prezydent Komorowski powiedział bardzo dobrze, promocja Polski jest oczywista. W tej dziedzinie troszkę kulejemy, więc każda możliwość wypromowania Polski na świecie jako kraju, który jest równy innym cywilizowanym społeczeństwom jest cenna - dodał.

Autor: mn / Źródło: tvn24