Ogromny zysk Orlenu za 2021 rok. Koncern pochwalił się wynikami

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Obajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG (wypowiedź z marca 2022)
Obajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG (wypowiedź z marca 2022)TVN24, PKN Orlen
wideo 2/7
TVN24, PKN OrlenObajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG

Zysk netto Grupy Orlen za 2021 rok wyniósł ponad 11 miliardów złotych - podał koncern. Prezes płockiej firmy Daniel napisał w liście do akcjonariuszy, że Orlen jest liderem nieuniknionej transformacji energetycznej. W 2020 roku zysk płockiego giganta wyniósł 2,83 mld zł, to kilkukrotnie mniej niż w ubiegłym roku.

Jak wynika z opublikowanych danych finansowych Grupy Orlen za 2021 r., zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację EBITDA wyniósł tam w tym czasie 19 mld 211 mln zł, a zysk netto 11 mld 188 mln zł.

Zysk Orlenu w 2021 roku

"Sprawne zarządzanie, właściwe diagnozowanie sytuacji i trafne definiowanie celów sprawiło, że dziś Grupa Orlen jest liderem zmiany. Liderem transformacji energetycznej, która jest nieunikniona" - napisał m.in. w liście do akcjonariuszy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. "Wiemy, jak ją przeprowadzić z korzyścią dla całej polskiej gospodarki. Konflikt w Ukrainie jasno to pokazał" - podkreślił.

Według prezesa PKN Orlen, "trzeba jednak na nowo zdefiniować miks energetyczny i tak wdrożyć zmiany, by w pełni wykorzystać wszystkie płynące z nich szanse".

"Kluczowe jest wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. My pokazujemy, jak to zrobić. Od czterech lat konsekwentnie budujemy silny, zdywersyfikowany, multienergetyczny koncern z mocno rozwijającym się segmentem nisko i zeroemisyjnej energetyki" – dodał Obajtek.

Jak zaznaczył, dziś nikt nie może mieć już żadnych wątpliwości, że to właściwy kierunek, a decyzja o konsolidacji spółek paliwowo-energetycznych i zwiększeniu inwestycji w zielone źródła energii miała głęboki sens.

Orlen chce stworzyć koncern multienergetyczny

Prezes PKN Orlen jest w trakcie tworzenia koncernu multienergetycznego. Mają go tworzyć: Energa, Lotos, PGNiG oraz PKN Orlen.

Płocki koncern chciałby przejąć Lotos na przełomie czerwca i lipca tego roku. Spółka PGNiG dostała w marcu zgodę na połączenie z Orlenem. Spółka przekazała w marcu, że Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Warunkiem jest zastosowanie środka zaradczego, czyli sprzedaż przez PGNIG spółki Gas Storage Poland. 

Jak podkreśla spółka połączenie PKN ORLEN z PGNIG i Grupą LOTOS, a wcześniej z Grupą Energa to "szansa na budowę zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługującego ponad sto milionów klientów w Europie Środkowej" - czytamy w komunikacie PKN Orlen.

Polska odcina się od rosyjskich surowców

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił główne założenia planu odejścia przez Polskę od rosyjskich węglowodorów. Całkowite embargo na węgiel ma nastąpić w kwietniu, najpóźniej w maju, a odejście od ropy naftowej i gazu do końca roku.

- Dostosowaliśmy nasze rafinerie, by można było dobrać taki koszyk gatunków ropy, by one były jak najbardziej optymalne do zastosowania w naszych rafineriach i to udało się nam zrobić. Po wybuchu wojny zamówiliśmy około 28 tankowców, które zabezpieczają w pełni nasz system - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i realizujemy go bardzo mocno i bardzo konsekwentnie. Już od paru lat prowadzimy bardzo intensywny proces dywersyfikacji - podkreślił.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości