Z kraju

Skarbówka dostała nowe wozy od Orlenu. "Musimy eliminować patologie"

Z kraju

Skiba o uszczelnianiu podatków
Skiba o uszczelnianiu podatkówTVN24 BiS
wideo 2/5

Trzy wozy laboratoryjne przekazał PKN Orlen dla Krajowej Administracji Skarbowej - poinformowali na konferencji w Ministerstwie Finansów szef KAS Marian Banaś i prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wozy te, jak poinformowano, umożliwiają szybkie określenie składu paliw ciekłych, wwożonych do Polski i transportowanych na terenie kraju. Pomogą one KAS w wykrywaniu nielegalnie wwożonego paliwa.

Uszczelnienie systemu podatkowego

- Chcemy podziękować panu prezesowi za przekazane nam mobilne laboratoria, które przyczynią się do lepszego uszczelniania systemu podatkowego - mówił na konferencji Banaś. - Mamy jeszcze 14 procent luki podatkowej, czyli mamy co robić - dodał. Mówił, że między 1 stycznia a 31 sierpnia dwa mobilne laboratoria - przekazane przez Orlen w ubiegłym roku - wykorzystywane przez KAS zakwestionowały blisko 20 procent badanych próbek. Banaś przypominał też, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2018 roku dochody podatkowe były wyższe w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku o około 17,2 mld zł, w tym dochody z VAT w tej kwocie to 5,5 mld zł, a wpływy z akcyzy to 2,4 mld zł. - Wszystko to dzięki nowym instrumentom, wdrożonym przez rząd PiS, takim jak Jednolity Plik Kontrolny, split payment, a także dzięki konsolidacji administracji celno-skarbowej po powstaniu KAS - przekonywał.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że spółka traktuje wozy "nie jako dar, ale jako inwestycję". Dodał, że spółka będzie dalej pomagać w zwalczaniu wyłudzenia podatków. - To dobra inwestycja nie tylko dla Orlenu, ale i dla Skarbu Państwa - powiedział. - Musimy w jak największej skali eliminować tą patologie związana z mafiami paliwowymi i szarą strefą - przekonywał. Zwracał uwagę, że dzięki mechanizmom uszczelniającym, na przykład pakietowi paliwowemu, Orlen już w pierwszym półroczu przekazał do budżetu 17 mld zł podatków, podczas gdy na przykład w pierwszej połowie 2015 roku to było 12 mld zł.

Wozy laboratoryjne KAS

Kolejne dwa pojazdy mają być przekazane KAS do końca listopada. Docelowo KAS będzie dysponować siedmioma wozami (obecnie ma dwa). - Na dzień dzisiejszy to wystarczająca liczba - powiedział wiceszef KAS i wiceminister finansów Piotr Walczak. Wozy mają być wykorzystywane na terenie całego kraju. Banaś dodał, że KAS jest także zainteresowana mobilnymi aparatami rentgenowskimi, które Orlen też ewentualnie ma przekazać. Podczas konferencji Obajtek przekazał Banasiowi symboliczne kluczyki do mobilnych laboratoriów.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości