Przejęcia Orlenu. Kolejne stacje na Słowacji w rękach płockiego koncernu

Autor:
/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Obajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG (wypowiedź z marca 2022)
Obajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG (wypowiedź z marca 2022)TVN24, PKN Orlen
wideo 2/7
TVN24, PKN OrlenObajtek o połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG

PKN Orlen jest w trakcie tworzenie multienergetycznego koncernu. Zgodnie z podpisanym porozumieniem PKN przejmie łącznie 185 stacji na Węgrzech i Słowacji. "Na mocy podpisanej umowy przejmiemy 25 stacji na Słowacji, dwukrotnie powiększając sieć i wchodząc do top 5 największych graczy" - napisał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Już dzisiaj mamy też blisko 15 proc. udziałów w słowackim rynku hurtowym" - napisał też Obajtek.

Jak wynika z wpisu na koncie PKN Orlen na Twitterze, w wyniku przejęcia liczba stacji Orlenu na Słowacji wzrośnie do 47, a nowe stacje mają działać pod marką Orlen Express.

Zgodnie z podpisanym w styczniu porozumieniem węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski, a PKN Orlen przejmie 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji na Słowacji.

Orlen chce stworzyć koncern multienergetyczny

Prezes PKN Orlen jest w trakcie tworzenia koncernu multienergetycznego. Mają go tworzyć: Energa, Lotos, PGNiG oraz PKN Orlen.

Płocki koncern chciałby przejąć Lotos na przełomie czerwca i lipca tego roku. Spółka PGNiG dostała w marcu zgodę na połączenie z Orlenem. Spółka przekazała w marcu, że Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Warunkiem jest zastosowanie środka zaradczego, czyli sprzedaż przez PGNIG spółki Gas Storage Poland. 

Jak podkreśla spółka, połączenie PKN ORLEN z PGNiG i Grupą Lotos, a wcześniej z Grupą Energa to "szansa na budowę zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługującego ponad sto milionów klientów w Europie Środkowej" - czytamy w komunikacie PKN Orlen.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Orlen

Pozostałe wiadomości