Orlen przegrał przetarg przez błędny format pliku. Jest "wewnętrzne postępowanie"

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Spółka Orlen Paliwa przegrała przetarg na dostawy do Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wybrano finansowo droższą ofertę prywatnego przedsiębiorstwa z Wyszkowa. Dlaczego? Bo pracownicy giganta złożyli ofertę podpisaną w innym formacie pliku elektronicznego, niż wymagał tego zamawiający.

"Spółka prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające i analizuje możliwości odwoławcze w ramach procedury przetargowej, która nie została jeszcze formalnie zakończona" - czytamy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl przez biuro prasowe PKN Orlen.

Trwa postępowanie

O sprawie jako pierwsze poinformowało RMF FM. Dziennikarze radia wskazali, że prywatne przedsiębiorstwo budowlano-handlowe z Wyszkowa pokonało w przetargu na dostawy paliw dla Centrum Obsługi Administracji Rządowej giganta energetycznego - Orlen Paliwa.

INFORMACJA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

Jak dodano w artykule, Orlen przegrał w przetargu, ponieważ okazało się, że mimo złożenia tańszej propozycji, zamawiający doszukał się błędu formalnego w ofercie giganta branży paliw. W efekcie oferta została odrzucona jako nieważna.

O ten błąd postanowiliśmy zapytać przedstawicieli Orlenu. W odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl biuro prasowe wyjaśnia, że "w procesie składania oferty na systematyczne dostawy paliwa dla Centrum Obsługi Administracji Rządowej przez Orlen Paliwa doszło do błędu technicznego".

"Oferta została dostarczona zgodnie z wymaganiami co do czasu i wymaganych informacji i z właściwym podpisem, ale w innym niż wymagany przez zamawiającego formacie pliku elektronicznego" - dodaje biuro prasowe PKN Orlen.

Skorzystało na tym przedsiębiorstwo z Wyszkowa. Centrum Obsługi Administracji Rządowej za dostawy paliw zapłacić ma mu prawie 2 miliony 100 tysięcy złotych. Orlenowi zapłaciłoby kilkanaście tysięcy mniej.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock