TVN24 Biznes | Z kraju

Spółki Skarbu Państwa mają pomóc zorganizować tymczasowe szpitale. Jak ma wyglądać wsparcie?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Dworczyk o budowie szpitali przez spółki Skarbu PaństwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Dworczyk o budowie szpitali przez spółki Skarbu Państwa

Orlen zaangażuje się w przygotowanie szpitala tymczasowego w Płocku. Podobny obiekt powstanie także w Ostrołęce, w tym przypadku przy wsparciu Energi, spółki z Grupy Orlen. Pomoc w walce z pandemią zapowiedziały również PKO BP i KGHM.

W piątek rano szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że "premier Mateusz Morawiecki podpisał sześć decyzji zobowiązujących duże spółki Skarbu Państwa albo takie, w których ma on większościowy udział, do budowy kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tysiące miejsc dla pacjentów covidowych".

Chodzi o takie spółki jak Orlen, Lotos, KGHM czy PKO BP. Będą one podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy szpitali z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

"Odpowiedzialność społeczna biznesu to część DNA spółek Skarbu Państwa. Budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest częścią rządowej strategii walki z epidemią. Nie ma wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków" - napisał w piątek na Twitterze wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

Orlen

O tym, jak będzie wyglądało wsparcie ze strony Orlenu poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek.

"PKN Orlen jest odpowiedzialną firmą. Robiąc biznes musimy mieć na uwadze potrzeby pracowników, ale i mieszkańców miejscowości na terenie, których prowadzimy swoją działalność. Zwłaszcza w tak trudnym czasie, jakim jest pandemia COVID-19. Doskonale rozumiemy, jak ważne jest szybkie i skuteczne działanie, co niejednokrotnie udowodniliśmy w ostatnich miesiącach. Byliśmy i jesteśmy z Polakami na dobre i na złe" - Obajtek, cytowany w piątkowym komunikacie. "Teraz naszym obowiązkiem jest aktywne włączenie się w walkę z drugą falą pandemii. Dlatego podjęliśmy się zorganizowania tymczasowych szpitali w Płocku i Ostrołęce" - dodał szef PKN Orlen.

Informując o planach dotyczących budowy dwóch szpitali tymczasowych, PKN Orlen podkreślił, iż "aktywnie włącza się w walkę z drugą falą pandemii COVID-19". Koncern wspomniał przy tym, że od początku trwania pandemii na walkę z nią przeznaczył ponad 120 mln zł.

"Jako firma odpowiedzialna społecznie i największy pracodawca w regionie, zaangażuje się w przygotowanie szpitala tymczasowego w Płocku. Podobny obiekt powstanie również w Ostrołęce, przy wsparciu Energi, spółki z Grupy Orlen. Obie inicjatywy zostaną zrealizowane we współpracy z rządem" - oznajmił PKN Orlen.

KGHM

Lidia Marcinkowska, Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji KGHM poinformowała TVN24 Biznes, że spółka oczekuje jeszcze na dostarczenie decyzji i omówienie szczegółów. "Po analizach będziemy w stanie powiedzieć więcej o wsparciu" - dodała.

"Już teraz nasz szpital - Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, otwiera dodatkowy oddział przeznaczony wyłącznie dla pacjentów z COVID-19 oraz z podejrzeniem zarażenia. Szpital będzie mógł od poniedziałku przyjąć ponad 50 pacjentów z Dolnego Śląska' - poinformowała.

PKO BP

PKO Bank Polski podkreślił w wiadomości przesłanej TVN24 Biznes, że od początku angażuje się w walkę z pandemią.

"Podejmujemy liczne działania, aby zapewnić ciągłość pracy banku, bezpieczeństwo klientów i pracowników. Wspieramy szpitale i personel medyczny w całym kraju. W sumie, na walkę z Covid-19 spółki Grupy PKO Banku Polskiego przekazały ponad 25 mln zł., m.in. na darowizny dla szpitali, zakup testów na obecność wirusa Sars-Cov-2 czy środków ochrony. Przekazały też auta na potrzeby placówek medycznych oraz służb sanitarnych i wojskowych. Bankowi wolontariusze aktywnie wspierają lokalne społeczności w całym kraju, m.in. medyków, podopiecznych DPS-ów i domów dziecka" - przekazał Michał Tkaczuk z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO BP.

Zaznaczył, że odpowiedzialność za Polskę i Polaków jest wpisana w misję i strategię firmy. "Dlatego z pełnym zaangażowaniem i we współpracy z wojewodą będziemy organizować tworzenie dwóch szpitali tymczasowych w Małopolsce i zrealizujemy te zadania najlepiej, jak potrafimy" - podkreślił.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes