Orlen inwestuje w małe reaktory jądrowe. Jest umowa

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Obajtek o podpisanej umowie na małe reaktory jądrowe
Obajtek o podpisanej umowie na małe reaktory jądroweTVN24
wideo 2/6
TVN24Obajtek o podpisanej umowie na małe reaktory jądrowe

PKN Orlen i Synthos podpisały we wtorek umowę ramową dotyczącą wdrażania technologii małych i mikroreaktorów jądrowych. W ramach współpracy między firmami powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej przekazał, że umowa zakłada, iż w ciągu trzech miesięcy zostaną opracowane szczegółowe warunki współpracy. Dodał też, że jednym z elementów umowy jest utworzenie spółki celowej w tym zakresie.

Orlen inwestuje w małe reaktory

Szef PKN Orlen przekonywał, że małe i mikro reaktory są technologią bezpieczną, łatwiejszą w budowie, zeroemisyjną, o niskim koszcie eksploatacji. Mogą być stosowane w przemyśle, również mogą zasilić polski system, który - jak mówił - nie musi być mocno przebudowany. "SMR-y (Small Modular Reactor - red.) są po prostu lokowane i mają stosunkowo średnią moc, do 300 megawatów. Koszt budowy jest niższy w porównaniu z tradycyjną inwestycję w duży atom, szybszy, co gwarantuje zdecydowanie szybszą stopę zwrotu. W przeliczeniu na jedną megawatogodzinę jest zdecydowanie tańszy, co spowoduje z czasem niższe koszty energii dla każdego w Polsce i z czasem niższe koszty energii przemysłu, w co głęboko wierzę - podkreślił Obajtek.

Jak mówił, Orlen jest firmą nowoczesną i innowacyjną, która musi patrzyć w przyszłość: nowe trendy i nowe technologie na świecie.

Obajtek zapewnił, że to technologia bezpieczna, kopiowana, która w żadnym wypadku nie ogranicza budowy w Polsce dużego atomu. - Idziemy dwutorowo; my jako Orlen będziemy inwestować w technologię SMR-owa, ale nie jest to sprzeczne z technologią i z inwestycjami państwa polskiego również w duży atom - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowa spółka

Prezes Synthosa Zbigniew Warmuz mówił, że w ramach współpracy z PKN Orlen powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy.

Warmuz podczas wspólnej konferencji z szefem Orlenu Danielem Obajtkiem podkreślił, że otwiera się nowa karta współpracy z płockim koncernem, tym razem współpracy energetycznej. Jak wyjaśnił, dotyczyć ona będzie nie tylko mikro i małych reaktorów jądrowych, ale również offshore, czyli morskiej energetyki wiatrowej.

Warmuz dodał, że SMR-y, mimo iż projekt budzi kontrowersje, to istnieją od wielu lat i są sprawdzoną technologią, szczególnie w wojsku. Przypomniał, że w mikro i małe reaktory atomowe inwestuje Kanada, USA, Wielka Brytania, Czechy, Estonia oraz Rumunia.

Prezes Synthosa powiedział, że w jego ocenie nowe technologie jądrowe "diametralnie mogą zmienić obraz przemysłu w Polsce" m.in. z punktu widzenia koniecznej dekarbonizacji.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości