Z kraju

Rewolucja w tankowaniu. Na stacjach paliw pojawiają się nowe symbole

Z kraju

[object Object]
Urszula Cieślak z BM Reflex o cenach paliwtvn24bis
wideo 2/5

Na dystrybutorach na stacjach paliw w całej Polsce pojawiają się nowe oznaczenia paliw. Ma to związek z wejściem w życie unijnej dyrektywy. Wedle założeń dzięki etykietom kierowcy mają unikać pomyłek przy tankowaniu.

Stacje paliw mają wprowadzić nowe etykiety do 12 października br. Pojawią się one na dystrybutorach do benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, skroplonego gazu ziemnego oraz gazu płynnego na wszystkich ogólnodostępnych stacjach w całej Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Nowe oznaczenia są efektem unijnej dyrektywy DAFI (2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r.), która wprowadziła obowiązek znakowania m.in. pojazdów i dystrybutorów pod kątem przeznaczonych do nich paliw.

Niektóre z koncernów paliwowych już zaczęły wprowadzanie zmian w życie.

Prace już trwają

Wśród nich jest między innymi PKN Orlen. Biuro prasowe koncernu w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl poinformowało, że "proces dostosowawczy realizowany jest od kwietnia" i ma zakończyć się jeszcze w lipcu.

Jak wskazano, nowe etykiety na dystrybutorach będą widoczne obok dotychczasowych oznaczeń.

Gotowy jest także Lotos. - Dyrektywa europejska mówi o 13 października 2018 roku. Tego terminu zamierzamy dotrzymać - wyjaśnia Krzysztof Kopeć z biura prasowego spółki. Jak dodaje, stare oznaczenia będą funkcjonowały obok nowych, aby ułatwić klientom dostosowanie się do zmian.

Do zmian przygotowuje się także BP. - Prace trwają, mamy już opracowane wzorce i jesteśmy na etapie przygotowań - poinformowała Dorota Adamska z polskiego oddziału BP Europa SE. Jak dodała, planowany koniec prac to połowa października.

W przypadku dystrybutorów na stacjach BP w niektórych lokalizacjach pojawi się nowa naklejka, w niektórych dodatkowe oznaczenie na istniejącej. - W obu wypadkach zachowujemy rozmiary i kształty zgodne z dyrektywą - podkreśliła Adamska.

Etykiety na samochodach

To nie jedyne zmiany związane z nowymi przepisami. Etykiety będą bowiem obecne także na nowych samochodach w pobliżu korków bądź klapek wlewu paliwa, po raz pierwszy wprowadzonych na rynek lub zarejestrowanych po 12 października. Kierowcy mogą je również dostrzec w instrukcji użytkowania pojazdów.

Zgodnie z intencją autorów nowych przepisów etykieta ma pomóc konsumentom zweryfikować, czy wybierają paliwo odpowiednie dla ich pojazdów. W tym celu należy dopasować naklejkę na samochodzie do odpowiedniej etykiety na dystrybutorze paliwa.

W przypadku starszych aut producenci nie zalecają umieszczania etykiet samemu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie z lokalnymi sprzedawcami samochodów.

WSKAZÓWKI DLA KIEROWCÓW

Jak wyglądają etykiety?

Wraz z nowymi przepisami stworzono specjalne wzory etykiet dla benzyny, oleju napędowego oraz paliw gazowych.

Znak dla benzyny ma kształt kółka. "E" oznacza specyficzne biokomponenty zawarte w benzynie.

Olej napędowy ma być oznaczony kwadratem. "B" oznacza specyficzne biokomponenty obecne w oleju napędowym, zaś "XTL" oznacza syntetyczny olej napędowy i wskazuje, że nie uzyskano go z ropy naftowej.

Paliwa gazowe będą zaś oznaczone rombem.

Zobacz materiał ToTeraz o zmianach na stacjach paliw:

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości