Orlen buduje nową elektrociepłownię. Za 1,65 mld dolarów

Z kraju

PAP | Marcin BednarskiCeremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej elektrociepłowni PKN Orlen w Płocku

W Płocku rusza budowa nowej elektrociepłowni PKN Orlen o mocy 596 MWe (megawat mocy elektrycznej). Blok gazowo-parowy wykona konsorcjum Siemens. Elektrociepłownia rozpocznie pracę na przełomie 2017 i 2018 r. Koszt inwestycji wraz z umową na serwis głównych urządzeń bloku to 1,65 mld zł.

Nowa elektrociepłownia PKN Orlen zapewni dostawy energii zarówno na potrzeby kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku, największego w kraju, jak również dostawy na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego. W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.

Najwydajniejsza w Polsce

Zgodnie z założeniami strategii PKN Orlen, w perspektywie trzech lat grupa kapitałowa płockiego koncernu zamierza osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe. Spółka kończy właśnie we Włocławku budowę bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe.

- Niebawem w Płocku stanie druga elektrociepłownia, którą budujemy. Będziemy największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej i ciepła produkowanych w skojarzeniu - powiedział podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju i energetyki.

- Będzie to bardzo duża elektrociepłownia, najwydajniejsza w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział o nowym płockim bloku energetycznym prezes Siemens Peter Baudrexl. Wyraził jednocześnie wdzięczność, że PKN Orlen - jak się wyraził "ikona polskiego biznesu" - powierzył taką ważną inwestycję Simensowi. Budowa płockiej elektrociepłowni to jedna z kluczowych inwestycji PKN Orlen w ramach strategii spółki na lata 2014-17, obejmującej m.in. sektor energetyczny. W tym czasie wydatki na rozwój, jak informowała wcześniej spółka, mają tam wynieść łącznie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream: rafinerię, petrochemię i energetykę. Na przełomie 2015-16 r. we Włocławku ruszyć ma inny blok gazowo-parowy PKN Orlen o mocy o mocy 463 MWe. Gotowe są już wszystkie najważniejsze jej elementy. Blok będzie dostarczał energię na potrzeby włocławskiego Anwilu, spółki z grupy płockiego koncernu, a także na rynek.

Pomyślne testy

Wykonawcą inwestycji, której koszt to 1,4 mld zł, jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin. W związku z budową w Płocku bloku gazowo-parowego PKN Orlen od maja do lipca, w fabryce Siemens w Berlinie (Niemcy), prowadzono testy wirnika turbiny gazowej klasy „H”. Wszystkie zakończyły się pomyślnie. Turbina ta ma najwyższą efektywność energetyczną na świecie i jednocześnie zapewnia wysokie parametry ekologiczne przy spalaniu gazu w temperaturze ponad 1500 st. C. Ważąca blisko 400 ton turbina zostanie dostarczona z Niemiec do Polski drogą wodną, najpierw popłynie na statku morzem, a następnie do Płocka na barce Wisłą. Na placu budowy znajdzie się na przełomie 2015 i 2016 r. Obecnie na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku działa zakładowa elektrociepłownia PKN Orlen, która pracuje w systemie olejowo-gazowym. To największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jednocześnie jedna z największych w Europie. Oprócz zasilania instalacji zakładu głównego płockiego koncernu, dostarcza ona ciepło na potrzeby miasta. Jej łączna moc elektryczna wynosi 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt. To właśnie w bezpośrednim jej sąsiedztwie powstanie nowy blok energetyczny spółki.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Marcin Bednarski