Ma oko na Amerykę i nosa do sztuki. Zarobiła gigantyczne pieniądze na jednym obrazie

Z kraju

wikipedia/domena publiczna"Portret Adeli Bloch-Bauer II"

Oprah Winfrey to nie tylko znana prezenterka telewizyjna, której zwierzali się Amerykanie, ale również kolekcjonerka sztuki. I najwyraźniej ma żyłkę do interesów. Jak informuje Bloomberg, obraz Gustava Klimta, który kupiła za 87,9 milionów dolarów, sprzedała z 71-procentowym zyskiem.

Sprzedaż obrazu Gustava Klimta "Portret Adeli Bloch-Bauer II" była jedną z największych prywatnych transakcji w świecie sztuki w 2016 roku.

Zawiłe losy obrazu

Prezenterka, która jest jednocześnie dyrektorką kanału telewizyjnego Oprah Winfrey Network, sprzedała obraz za 150 milionów dolarów, czyli kwotę o 71 procent wyższą niż ta, za którą kupiła go w 2006 roku.

Winfrey zdobyła płótno podczas aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku.

"Portret Adeli Bloch-Bauer II" został namalowany w 1912 roku. Ukazuje kobietę w długiej, wąskiej szacie i czarnym, przypominającym aureolę kapeluszu, z ornamentowym tłem utrzymanym w kolorach fioletu i zieleni. Kobieta przedstawiona na obrazie to żona żydowskiego przemysłowca i mecenasa sztuki z Wiednia.

W czasie gdy właścicielką obrazu była Winfrey, można go było podziwiać na muzealnych wystawach. W zeszłym roku prezentowano go w słynnej nowojorskiej galerii MOMA.

Anonimowe źródło podało, że podczas ubiegłorocznych wakacji obraz przeszedł w posiadanie chińskiego kupca, którego nazwisko nie jest znane.

Płótno autorstwa Klimta znalazło się wśród dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów podczas II wojny światowej. Dopiero w 2006 roku rząd Austrii zwrócił je spadkobiercom rodziny Bloch-Bauerów. Walka o prawa do obrazu stała się inspiracją dla filmu "Złota dama" z 2015 roku, w którym zagrała Helen Mirren.

Zobacz: Państwo wykupi "Damę z łasiczką"? Minister Gliński negocjuje nacjonalizację obrazu (Film z 12.12.2016)

Autor: azb/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/domena publiczna