Z kraju

"Największa inwestycja infrastrukturalna po 1989 roku" zakończona

Z kraju

Timmermans: Polska musi odejść od węgla
Timmermans: Polska musi odejść od węglatvn24
wideo 2/7

W czwartek zakończono budowę 5 i 6 bloku elektrowni w Opolu o łącznej mocy 1800 MW. Kosztowała ponad 11 miliardów złotych.

Prace przy budowie piątego i szóstego bloku w należącej do PGE elektrowni w Opolu rozpoczęto na początku 2014 roku. W dwóch nowoczesnych jednostkach o łącznej mocy 1800 MW wytwarzana jest energia mogąca zaspokoić potrzeby czterech milionów gospodarstw domowych.

"Centrum energetyczne Polski"

Dzięki inwestycji o wartości przekraczającej 11 mld złotych, elektrownia Opole stała się trzecią co do wielkości - po Bełchatowie i Kozienicach - elektrownią w kraju, dostarczającą osiem procent krajowego zapotrzebowania. Jak powiedział obecny na uroczystości minister energii Krzysztof Tchórzewski, dzięki powstaniu nowych bloków w Opolu, Polska będzie mogła w większym stopniu zaangażować się w energetykę odnawialną. - Dzisiaj na skutek tej dużej inwestycji Opole staje się centrum energetycznym Polski. (...) Są to bloki w technologii węglowej, ale najnowocześniejsze z węglowych w Europie, co oznacza podniesienie efektywności o 12-13 proc., dzięki czemu uzyskuje się więcej energii przy mniejszej emisji. (...) To, że wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską na to, żeby mogły być ukończone, mogły funkcjonować na rynku mocy, to powoduje, że stać nas na duży zryw inwestycyjny w innych dziedzinach. (...) Tak, otwieramy się teraz na energetykę odnawialną. Rynek mocy jest potrzebny, żeby teraz inwestować w nowe technologie, czyli energetykę odnawialną - powiedział minister.

"Koncertowe" przeprowadzenie inwestycji

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa nawiązując do sloganu określającego Opole jako stolicę piosenki przeprowadzenie inwestycji określił jako "koncertowe". Prezes PGE Henryk Baranowski przypomniał, że zakończona w Opolu budowa jest największą inwestycją infrastrukturalną zrealizowaną w Polsce po 1989 roku. Jak zapewnił, wykorzystywane w opolskiej elektrowni technologie sprawiły, że nowe bloki są o jedną trzecią wydajniejsze od starszej generacji i pozwolą na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 2,5 mln ton rocznie przez grupę PGE w skali kraju. Wykonawcami nowych bloków było konsorcjum składające się z Mostostalu Warszawy, Polimexu-Mostostalu, Rafako i GE Power - który był generalnym projektantem i dostawcą nowoczesnych technologii wykorzystanych przy budowie nowych jednostek.

Autor: mp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości