Oferty pracy od oszustów. Serwis ogłoszeniowy ostrzega użytkowników

Z kraju

Dane klientów banków w darknecieTVN24 BiS
wideo 2/4

OLX Polska ostrzega przed ściąganiem na telefony komórkowe aplikacji z niepewnych źródeł. Jak wskazano w komunikacie, oszuści rozsyłają linki do zawirusowanych plików, które mogą posłużyć do przechwycenia naszych danych logowania, na przykład do konta bankowego.

Linki trafiają na skrzynki pocztowe osób, które odpowiedziały na rzekome oferty pracy zamieszczone przez oszustów w serwisie ogłoszeniowym.

Wykorzystywane są do tego adresy podane w CV.

Przedstawiciele firmy ostrzegają jednak, by pod żadnym pozorem nie pobierać aplikacji. W pliku jest bowiem ukryty koń trojański. I jak wskazano, może on posłużyć do przechwycenia danych logowania, na przykład do konta bankowego.

Inne ogłoszenia

Sztuczkę tę oszuści stosują jednak również przy ogłoszeniach darmowych.

Na przykład dotyczących ofert sprzedaży klocków czy innych zabawek dla dzieci. Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, takie jak DPD czy DHL, wysyłają SMS-y z linkami do rzekomego opłacenia przesyłki.

OLX Polska zaleca, by zawsze używać programów antywirusowych (również na urządzeniach przenośnych), aktualizować definicje wirusów, a także nie instalować aplikacji z niepewnych źródeł.

Według badania Gemius/PBI w grudniu ubiegłego roku strony i aplikacje Grupy OLX odwiedziło 15,4 mln realnych użytkowników, czyli ok. 56 proc. wszystkich internautów. Więcej, bo ponad 17,5 mln użytkowników miała Grupa Allegro (ok. 65 proc.).

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock