Korzystasz z OLX? Uważaj na ten przekręt

Z kraju

OLX ostrzega przed oszustami

Nie daj się nabrać oszustom. OLX ostrzega przed robieniem przelewów na kwotę 1,01 zł w celu rzekomego potwierdzenia twoich danych osobowych. "Pod żadnym pozorem się na to nie zgadzaj!" - alarmuje portal pośredniczący w sprzedaży. W przeciwnym razie twoja tożsamość może wykorzystana i zostaniesz tzw. słupem.

W ostatnim czasie pojawiły się sygnały, że sprzedający otrzymują prośbę o przelew w wysokości 1,01 zł w celu potwierdzenia swoich danych osobowych. "Kupujący" tłumaczą to całkiem podstępnie, że to dla ich bezpieczeństwa.

To jednak nieprawda.

"Pod żadnym pozorem się na to nie zgadzaj! Jest to oszustwo, polegające na założeniu na Allegro konta na Twoje dane osobowe, z którego później nieuczciwy użytkownik oszukuje kolejne osoby! W ten sposób bardzo łatwo stać się tzw. słupem - ostrzega OLX. Korzystając z naszej tożsamości oszust będzie wystawiał fikcyjne przedmioty pobierając za nie opłatę.

Mechanizm działania

Jak to możliwe? Oszuści opracowali mechanizm, zgodnie z którym po zrobieniu przelewu na kwotę 1,01 zł aktywuje się konto w Allegro. Serwis ten wymaga bowiem autoryzacji konta użytkownika poprzez dokonanie przelewu. Nawet na niewielką kwotę.

Jeśli damy się nabrać oszustom, w ich rękach znajdzie się konto z naszymi danymi osobowymi.

Zobacz, jak się zabezpieczyć przed atakiem hakerów:

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyćTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl