Nie tylko sława i prestiż. Miliony dla Olgi Tokarczuk

Z kraju


Nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale i dużą nagrodę pieniężną otrzyma w ramach Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. Sprawdziliśmy, ile dokładnie wyniesie kwota, którą dostanie pisarka.

Olga Tokarczuk otrzyma 9 milionów koron szwedzkich, co w przeliczeniu na polską walutę daje niemal 3,6 miliona złotych.

Suma może może wydawać się ogromna, ale jeszcze w 2011 roku laureaci nagrody mogli liczyć aż na 10 milionów koron. Fundacja Noblowska zdecydowała jednak o obniżeniu wartości wyróżnienia, co tłumaczono wpływem kryzysu finansowego w Europie na fundusze, z których wypłacano nagrody. Od tej pory nobliści otrzymywali osiem milionów szwedzkich koron. Wartość nagrody zwiększono dopiero w 2017 roku - właśnie do 9 milionów szwedzkich koron.

Kwota, jaką otrzymywali zwycięzcy zmieniała się zresztą kilkukrotnie. W 1901 roku, gdy po raz pierwszy przyznano Nagrody Nobla, wynosiła ona nieco ponad 150 tys. koron (co odpowiada dzisiejszym 8,5 milionom koron).

Oprócz nagrody pieniężnej polska pisarka otrzymała specjalny medal oraz ręcznie zdobiony dyplom.

Krótko po obwieszczeniu decyzji Akademii Szwedzkiej minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie Oldze Tokarczuk zdobycia nagrody.

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla

Minister Gliński "zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki" 10 października 2019, 14:05 zobacz więcej wideo » Minister Gliński "zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki" Olga Tokarczuk z literackim Noblem 177 177 "Zupełnie zaskoczona odebrałam telefon na autostradzie" 177 "Zupełnie zaskoczona odebrałam telefon na autostradzie" 177 Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana za badania nad bateriami litowo-jonowymi 177 Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana za badania nad... 177 Nagroda Nobla z chemii przyznana za baterie 177 Nagroda Nobla z chemii przyznana za baterie 177 Badali strukturę wszechświata i egzoplanety. Nobel z fizyki przyznany 177 Badali strukturę wszechświata i egzoplanety. Nobel z fizyki... 177 Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów medycznego Nobla 177 Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów medycznego Nobla 177 "Zmienili nasze wyobrażenie o kosmosie". Noble z Fizyki przyznane 177 "Zmienili nasze wyobrażenie o kosmosie". Noble z Fizyki przyznane 177 Nobel z fizyki przyznany. "Zmienili nasze wyobrażenia o kosmosie" 177 Nobel z fizyki przyznany. "Zmienili nasze wyobrażenia o kosmosie" 177 Nobel z medycyny przyznany 177 Nobel z medycyny przyznany 177 Foto: PAP/EPA Video: ENEX Olga Tokarczuk z literackim Noblem "Wielki dzień dla polskiej literatury" - napisał prezydent Andrzej Duda, komentując decyzję o przyznaniu Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że w związku z nagrodą dla Tokarczuk "tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki". Donald Tusk nagrodą zamierza się chwalić w Brukseli "jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca". Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia 9 . To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat. W 1996 roku nagrodę otrzymała Wisława Szymborska. (http://www.tvn24.pl)

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w październiku Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat. W 1996 roku nagrodę otrzymała Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis, PAP