Olejowi oszuści w rękach ABW. Mogli wyłudzić nawet 800 mln zł

Z kraju

ABW postawiła zarzuty łącznie 25 osobom. Sześć z nich trafiło do aresztu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejnych trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw podatkowych w obrocie olejem rzepakowym. Na wyłudzeniach podatku VAT Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 156 mln złotych. Jednak kwota może sięgać nawet 800 mln złotych.

W ramach śledztwa prowadzonego przez agentów ABW z Łodzi oraz policjantów CBŚ w Krakowie w kwietniu zatrzymano kolejne trzy osoby, które należały do grupy przestępczej wyłudzającej nienależny zwrot podatku VAT za obrót olejem rzepakowym.

Ogromny przekręt

Śledczy podają, że zatrzymania to kolejny etap wielowątkowej i rozleglej sprawy. Ustalono, że grupa przestępcza działała od listopada 2011 roku do lutego 2015.

"Sprawcy organizowali obrót olejem rzepakowym w ramach krajów członkowskich Unii Europejskiej. W przestępczym procederze wykorzystywali wiele podmiotów gospodarczych, dokonując szeregu transakcji handlowych. Zyskiwali w ten sposób możliwość zwrotu nienależnego podatku VAT z tytułu różnic w stawkach. Dokonane w ten sposób wyłudzenia podatkowe sięgają co najmniej 156 mln złotych.

Jednocześnie szacuje się, że kwota „wypranych” środków pieniężnych może przekroczyć 800 mln zł" - informuje w komunikacje ppłk Maciej Karczyński, rzecznik ABW.

Szereg zarzutów

ABW informuje także, że zarzuty postawiono już łącznie 25 osobom. Dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania szeregu oszustw oraz przestępstw karnych skarbowych, a także prania brudnych pieniędzy.

Sześć osób trafiło do aresztu. Reszta podejrzanych znajduje się pod dozorem policji i nie może opuszczać kraju. Wpłacili oni łącznie 3,75 mln złotych poręczeń majątkowych. Na poczet grożących im kar zajęto też majątek o łącznej wartości ponad 40 mln złotych.

"Zabezpieczone zostały m.in. nieruchomości, samochody i inne ruchomości, środki zgromadzone na rachunkach bankowych oraz udziały w spółkach prawa handlowego" - wylicza w komunikacie rzecznik prasowy ABW. " Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania" - dodaje.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,