Hit eksportowy z Polski. Duży wzrost sprzedaży

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Adam Rozwadowski prezes FBN Polska: zarówno pomoc, jak i biznes są możliwe do realizacji
Adam Rozwadowski prezes FBN Polska: zarówno pomoc, jak i biznes są możliwe do realizacjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Adam Rozwadowski prezes FBN Polska: zarówno pomoc, jak i biznes są możliwe do realizacji

Eksport okien i drzwi z Polski zwiększył się w 2022 roku o 32 procent do 3,96 miliardów euro z 2,98 miliardów euro w roku 2021 - poinformowało Centrum Analiz Branżowych (CAB). O ponad 90 procent wzrósł eksport polskich produktów do Włoch. - To między innymi efekt programu termomodernizacji Superbonus. Program pobudził włoski rynek wymian, a polscy producenci okien i drzwi świetnie go wykorzystali - wyjaśnił analityk Maksymilian Miros.

CAB wskazało, że od 2004 roku eksport polskiej stolarki zwiększył się ponad 12-krotnie. W 2022 roku aż 31 proc. wartości eksportu wszystkich krajów UE to była właśnie sprzedaż polskich firm.

O sile polskich eksporterów świadczy także fakt, że w 2022 roku polski eksport o co najmniej kilkanaście proc. wzrósł na każdym z 25 wiodących rynków eksportowych - najmocniej w USA (wzrost o 100 proc.) oraz we Włoszech (o 91 proc.).

Dla porównania firmy z Niemiec w 2022 roku zwiększyły swój eksport o 3,5 proc. do 1,92 mld euro.

Wykorzystanie programu Superbonus

Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych podkreślił, że "wśród wiodących eksporterów w Europie w 2022 roku szybciej od nas rosła tylko branża rumuńska, czyli aktualnie numer pięć wśród eksporterów okien i drzwi w Europie. Ich dynamika wzrostu jest imponująca (48 proc.), ale nie można zapominać, że eksport z Polski jest aż 7-krotnie większy niż z Rumunii". Zwrócił uwagę, że ubiegłoroczny wzrost sprzedaży polskich okien i drzwi we Włoszech to m.in. efekt programu termomodernizacji Superbonus 110 proc. Program pobudził włoski rynek wymian, a polscy producenci okien i drzwi świetnie go wykorzystali.

W minionym roku z Polski do Włoch sprzedano stolarkę za 474 mln euro, dzięki czemu Włochy awansowały na pozycję drugiego odbiorcy polskiej stolarki.

Czytaj też: Polski hit eksportowy zagrożony. "Trudniejszy dostęp do surowca"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości