Z kraju

Zwrot w sprawie zakazu handlu w niedziele. Nowy pomysł PiS

Z kraju

Handel w niedziele spadł z obrad Sejmu. Przez sklepy internetoweTVN24 BiS
wideo 2/7

Od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 roku - jedna, a od 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele - to propozycje poprawek Prawa i Sprawiedliwości do projektu ustawy - poinformował Janusz Śniadek (PiS). Dodał, że ustawa miałaby obowiązywać od 1 marca 2018 roku, a nie od 1 stycznia 2018 roku.

Jak powiedział Śniadek, Sejm podjął decyzję o poszerzeniu porządku obrad o projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który został zdjęty z poprzedniego posiedzenia Sejmu w związku z "wątpliwościami dotyczącymi kwestii obowiązku notyfikacji" Komisji Europejskiej.

Jakie poprawki?

Poseł poinformował, że klub PiS podczas drugiego czytania zgłosi do projektu poprawki. Pierwsza z nich - jak powiedział - przesuwa wejście w życie ustawy. Nowym terminem wejścia w życie ustawy ma być 1 marca 2018 r. Tłumaczył, że od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 roku - zgodnie z pierwotnym projektem - będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami. W 2018 r. handel będzie się odbywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 - tylko w ostatnią.

Podkreślił, że podczas prac nad projektem "nie było żadnych zakulisowych uzgodnień z Solidarnością". - Ta ustawa wymagała naprawdę ciężkiej pracy i wielu poprawek. Po to, żeby umożliwić procedowanie tej ustawy (...), zaproponowałem położenie na stole tego kompromisu, który cały czas w trakcie prac był zmieniany - powiedział Śniadek. Kompromis, o którym mówi poseł, dotyczy liczby handlowych niedziel.

Jak mówił, początkowa propozycja - ograniczenia handlu w dwie niedziele w miesiącu - umożliwiła podjęcie prac na tym projektem i wypracowanie obecnego kompromisu.

Zapowiedział dodatkowe poprawki, m.in. doprecyzowanie kwestii ograniczenia handlu na stacjach benzynowych, dworcach kolejowych. Ponadto sklepy internetowe zostaną wyłączone z tego zakazu, a dzięki temu projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w KE. Punkt ma być rozpatrywany w Sejmie dziś po godz. 20.

Długa droga projektu

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakładał ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych. Nad projektem pracowała sejmowa podkomisja ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada m.in., że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Zmianie uległa też wysokość kary dla firm, które nie przestrzegałyby zakazu. Posłowie zaproponowali karę grzywny w wys. od 1 tys. do 100 tys. zł.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock