Kolejne zmiany w kierownictwie Lotosu. Wiceprezes odwołany po kilku miesiącach

Z kraju

LotosOdwołanie członka Zarządu Grupy Lotos

Grupa Lotos S.A. otrzymała w środę informację od rady nadzorczej o odwołaniu Przemysława Marchlewicza ze składu zarządu. Pełnił on funkcję wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych od 17 maja br.

Marchlewicz trafił do zarządu spółki z sopockiego oddziału PiS.

Jak czytamy w notce biograficznej podanej na stronie internetowej, Marchlewicz jest z wykształcenia prawnikiem i menadżerem (MBA, Harvard Business School Management Program).

Był członkiem zarządu województwa pomorskiego oraz rad nadzorczych spółek kapitałowych. Zarządzał m.in. Agencją Rozwoju Pomorza SA, Morskim Portem Gdynia SA.

Przedsiębiorstwo w kraju

Grupa Lotos SA to jedno z największych przedsiębiorstw w kraju. Prowadzi działalność w Polsce i poza jej granicami, zajmując się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. W Grupie Lotos Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów. ING OFE posiada 6,35 proc., a pozostali akcjonariusze 40,46 proc. W skład grupy kapitałowej, poza Grupą Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos.

Spółka w komunikacie nie tłumaczy, co jest przyczyną odwołania Marchlewicza.

Kontrole w spółkach

Jednocześnie w spółkach Skarbu Państwa (Grupie Lotos, PKN ORLEN, KGHM Polska Miedź, Grupie Azoty oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej Centralne Biuro Antykorupcyjne) wciąż prowadzi kontrolę, która obejmuje okres od 1 grudnia 2015 roku. CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura.

Funkcjonariusze CBA badają umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Analizie, oprócz zakresu samych umów, została poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Kontrola jest w toku.

Spółka informuje na swojej stronie internetowej, że w czwartek 15 grudnia br. zaprezentuje informacje dotyczące strategii spółki na lata 2017-2022.

Zobacz: Henryk Kowalczyk o nadzorze nad spółkami SP (Film z 4.10.2016)

Henryk Kowalczyk o nadzorze nad spółkami SPTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lotos