Lotnisko w Brukseli zamknięte na dłużej

Z kraju

TVN24 BiSOdwołane loty z Warszawy do Brukseli

Po wczorajszych zamachach terrorystycznych w stolicy Belgii, lotnisko Zaventem pozostanie zamknięte przynajmniej do piątku - poinformowały jego władze. Wszystkie samoloty, które miały dzisiaj odlecieć z Warszawy do Brukseli zostały odwołane. PLL LOT zapewnia, że pasażerowie mogą bezpłatnie zmienić rezerwacje na pierwszy możliwy rejs do Brukseli.

Na antenie TVN24 BiS trwa WYDANE SPECJALNE poświęcone zamachom w Brukseli.

Jak możemy przeczytać na stronie Lotniska Chopina w Warszawie, odwołano rejsy PLL LOT zaplanowane w środę na 7.20, 16.30 i 19.45. Podobnie jest w przypadku samolotu linii Brussels Airlines, który miał wystartować o 17.25.

PLL LOT: reagujemy na bieżąco

O odwołanych rejsach poinformował również PLL LOT. - Otrzymaliśmy informacje o tym, że lotnisko Zaventem w Brukseli będzie nadal zamknięte co najmniej przez cały dzisiejszy dzień. W związku z tym zdecydowaliśmy o tym, że odwołujemy wszystkie operacje na trasie Warszawa-Bruksela-Warszawa - powiedział Adrian Kubicki, rzecznik przewoźnika. - Informacje od lotniska otrzymujemy co kilka godzin i na tej podstawie podejmujemy decyzje odnośnie przyszłości kolejnych rejsów na tej trasie. Trudno jest powiedzieć, kiedy lotnisko będzie gotowe do otwarcia. Nie wiemy również na tą chwilę, kiedy lotnisko opublikuje kolejny komunikat, który pozwoli nam taką decyzję podjąć. Musimy reagować na bieżąco, sytuacja jest bardzo dynamiczna - dodał. Podkreślił, że pasażerowie mogą bezpłatnie zmienić rezerwacje na pierwszy możliwy rejs do Brukseli. - Jesteśmy przygotowani na tą okoliczność, podstawiliśmy w miarę możliwości większe samoloty. Jak tylko lotnisko zostanie otwarte to będziemy starali się rozładować ruch pasażerów jak najszybciej. Ale to mimo wszystko oznacza pewne oczekiwanie, więc prosimy pasażerów o cierpliwość - powiedział Kubicki.

Zaznaczył też, że pasażerom, którzy chcą szybciej dostać się do Brukseli PLL LOT może bezpłatnie zaoferować podróż innymi rejsami do innych miast znajdujących się blisko Brukseli np. do Amsterdamu czy Düsseldorfu.

Rzecznik PLL LOT o odwołanych lotach do Brukselitvn24

Nie wiadomo na razie co z jutrzejszymi rejsami, ale prawdopodobnie też zostaną odwołane, bo władze lotniska w Brukseli poinformowały, że port będzie zamknięty także w czwartek.

Samobójczy atak

We wtorek rano w hali odlotów brukselskiego lotniska doszło do dwóch eksplozji. Sprawcą jednej z nich był zamachowiec samobójca. Według wstępnych danych w zamachu zginęło 14 osób. Godzinę później doszło do ataku na stacji metra Maelbeek. W obu zamachach rannych zostało około 200 osób.

We wtorek odwołano wszystkie loty z i na brukselskie lotnisko. W sumie było to około 600 lotów, na które bilety wykupione miało około 60 tysięcy pasażerów.

Połączenia Brukseli z Warszawą realizują PLL LOT (trzy razy w ciągu dnia) i Brussels Airlines (dwa razy w ciągu dnia). Łącznie z brukselskiego portu korzysta 77 towarzystw lotniczych, oferując stamtąd bezpośrednie rejsy do 226 miast na całym świecie - co uwzględnia także połączenia sezonowe.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock