Odszkodowania za opieszałość urzędników. "Przepadają kontrakty, a cudzoziemcy tracą pracę"

Z kraju

Łukasz Kozłowski o pracownikach z Ukrainytvn24bis
wideo 2/5

Prawie 200 tysięcy złotych zapłaci rząd za opieszałość urzędów przy legalizacji pracy cudzoziemców. Sądy wydały już ponad 100 wyroków, a kolejne pozwy czekają w kolejce - dowiadujemy się ze środowej "Rzeczpospolitej".

W gazecie podano, że "od stycznia do listopada zeszłego roku sądy administracyjne wydały przeszło 100 wyroków i przyznały cudzoziemcom 196 tys. zł rekompensat za bezczynność wojewodów lub za przewlekłe prowadzenie postępowań o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę".

"Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w sądach administracyjnych na rozpatrzenie czekają kolejne 183 skargi przeciw urzędom wojewódzkim" - dodano.

Akty desperacji

- Mamy informacje, że sądy w Polsce już kilkakrotnie uznały racje pracodawców, przyznając im kilkutysięczne rekompensaty - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Przemysław Ciszek, radca prawny w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Wyjaśnił, że "wszystko przez to, że zarówno cudzoziemcy, jak i zainteresowani ich zatrudnieniem polscy przedsiębiorcy tracą na ciągnących się miesiącami postępowaniach o wydanie zgody na pobyt i pracę cudzoziemca".

- W tym czasie przedsiębiorcom przepadają bowiem kontrakty, a cudzoziemcy tracą przez to pracę - dodał.

Jak mówił mecenas Ciszek, skargi kierowane przez przedsiębiorców i cudzoziemców do sądów to akt desperacji.

- Nikt przecież nie chce się konfliktować z urzędem, który rozpatruje jego sprawę. Coraz częściej okazuje się jednak, że to jedyna możliwość pokrycia strat wynikających z niewydolności urzędów - ocenił.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24