Odroczenie terminu płatności składek. Lawina wniosków do ZUS

[object Object]
Prezes ZUS o zwolnieniach ze składek tvn24
wideo 2/4

Do ZUS przesłano już ponad 18 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odroczenie oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty układów ratalnych to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z epidemią.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W przesłanej informacji prasowej ZUS przypomina, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

"Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić"

- Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności - wyjaśnia cytowana w informacji prasowej prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy - wskazuje profesor.

Można złożyć przez internet

Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

WZÓR WNIOSKU O ODROCZENIE PŁATNOŚCI SKŁADEK ZUS >

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W poniedziałek Senat ma zająć się ustawami, które składają się na pakiet antykryzysowy. Uchwalone przez Sejm w sobotę rano ustawy mają m.in. wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor: kris/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości