"Mieszkania na wynajem" gotowe do odbioru. Chętnych nie brakuje

Z kraju

tvn24Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę

Od poniedziałku pierwsze 49 mieszkań na wynajem, które powstały w Poznaniu ze środków państwowego banku BGK jest gotowe do wynajmu. Mieszkania mogą już oglądać zainteresowani. 32 mieszkania już zostały zarezerwowane.

Od poniedziałku potencjalni najemcy, zainteresowani ofertą Funduszu Mieszkań na Wynajem mogą oglądać gotowe mieszkania przy ul. Saperskiej w Poznaniu. Po podpisaniu umowy i przekazaniu wymaganych zabezpieczeń, takich jak np. kaucja, najemcom zostaną przekazane klucze do mieszkania.

75 mieszkań w marcu

Jak poinformował PAP Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości S.A. (spółki zarządzającej portfelem aktywów Funduszu Mieszkań na Wynajem) obecnie zarezerwowane są już 32 mieszkania. Osoby, które posiadają rezerwacje zostały pozytywnie zweryfikowane pod kątem możliwości regulowania czynszu. "W przypadku kilku kolejnych mieszkań procedura weryfikacyjna trwa, co oznacza, że albo czekamy na przesłanie dokumentów od potencjalnego najemcy, albo jesteśmy trakcie sprawdzania dostarczonych dokumentów” - wyjaśnia Słowiński. To pierwszy taki projekt w Polsce, który finansuje państwowy Bank Gospodarstw Krajowego. W pierwszej inwestycji pod wynajem dostępnych ma być docelowo 124 mieszkania. Fundusz już zapowiada, że kolejne 75 mieszkań zostanie udostępnionych do najmu już w marcu. Budynek przy Saperskiej ma 6 pięter, 2 klatki schodowe oraz garaż podziemny. Nieruchomość znajduje się na terenie rozbudowywanego obecnie osiedla, położonego w dzielnicy Wilda. Budynek położony jest 6 km od centrum Poznania, dojazd samochodem zajmuje ok. 20 minut, w pobliżu dostępna jest także komunikacja miejska. Mieszkania są przygotowane w standardzie "pod klucz". Mają wykończone podłogi, sufity i ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, w oknach zamontowane są rolety a nad oknami karnisze. W pełni wyposażone są: łazienka i kuchnia. Dostępne są kawalerki, mieszkania dwu - i trzypokojowe. Za dodatkową opłatą pierwsi najemcy, będą mogli wynająć również komórkę lokatorską, miejsce w garażu podziemnym lub miejsce postojowe na zewnątrz budynku.

Tylko na dwa mieszkania nie było chęci najmu

Najtańsze jednopokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym o wielkości 23,3 m2 kosztuje 740 zł za miesiąc przy promowanym okresie najmu od dwóch do czterech lat. Jeśli najem będzie krótszy niż dwa lata, cena wyniesie 860 zł miesięcznie. 710 zł za miesiąc zapłaci najemca, który podpisze umowę na dłużej niż na cztery lata. Najdroższe mieszkanie ma trzy pokoje, oddzielną kuchnię i 71,4 m2. Kosztuje 2130 zł za miesiąc przy długości najmu od 2 do 4 lat. W przypadku krótszego najmu cena wzrasta do 2480 zł za miesiąc. Umowa na okres dłuższy niż cztery lata pozwala zmniejszyć czynsz do 2040 zł miesięcznie. Wynajęcie jednego z dwupokojowych mieszkań o powierzchni niespełna 50 m2 kosztuje bez mediów 1740 zł za miesiąc (na 2-4 lata) lub 2020 zł jeśli najem jest krótszy. Obecnie na stronie Funduszu, www.jakusiebie.pl jest dostępna oferta 16 mieszkań, które nie zostały jeszcze zarezerwowane. Są to największe mieszkania w budynku - około 50 i 70 m2. "Ze strony zdjęte zostały oferty najmu mieszkań, które są już zarezerwowane, oraz te, którymi zainteresowanie było na tyle duże, że mamy przekonanie, że wśród chętnych będą osoby spełniające kryteria Funduszu" - przyznaje prezes BGK Nieruchomości. Jak dodaje tylko wobec 2 spośród 49 mieszkań nie zarejestrowano zgłoszenia chęci najmu. Pomimo pierwszych reakcji poznańskich agentów nieruchomości, którzy ocenili, że ceny mieszkań oferowanych przez Fundusz w Poznaniu nie są konkurencyjne, Słowiński jest zadowolony z zainteresowania ofertą. "Duże zainteresowanie naszą ofertą i jej pozytywne przyjęcie przez rynek jest dla nas dowodem na to, że segment najmu instytucjonalnego w Polsce ma szanse na dynamiczny rozwój. Nasza oferta spotkała się z tak dobrym przyjęciem m.in. dzięki możliwości podpisania długoterminowej umowy najmu ze stabilnym partnerem, dającym poczucie bezpieczeństwa, możliwości zameldowania się w wynajmowanym mieszkaniu i wsparciu dla najemców, które będziemy oferować. Ponadto, opcja wspólnej weryfikacji finansowej, w przypadku, gdy do umowy stanie więcej niż jedna osoba sprawia, że oferta Funduszu Mieszkań na Wynajem jest atrakcyjna dla szerokich grup odbiorców: studentów, młodych małżeństw, czy osób, które decydują się na wspólne wynajęcie mieszkania, by obniżyć koszty utrzymania" - opowiada o zaletach oferty Funduszu. "Jak dotąd proces weryfikacji potencjalnych najemców przebiega bardzo sprawnie, dlatego dziś nie widzimy konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian" - dodaje Słowiński.

3 tys. mieszkań na różnych etapach budowy

Według niego mieszkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Tylko w ciągu 3 pierwszych dni od startu projektu, czyli od 7 stycznia br., ponad 400 osób zgłosiło chęć najmu mieszkania (ponad 800 zarejestrowanych poprawnie zgłoszeń). Największym zainteresowaniem cieszyło się dwupokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym o powierzchni 35 m.kw. Chęć jego wynajęcia zgłosiły aż 64 osoby. Ale duże zainteresowanie dotyczy także innych mieszkań jedno- i dwupokojowe. Wśród osób, które wyraziły dotychczas zainteresowanie najmem w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem są zarówno osoby samotne, jak i rodziny z dziećmi. Spośród osób, które na podstawie dostarczonych dokumentów zostały już zweryfikowane pod kątem zdolności do regulowania czynszu zaledwie osiem zostało zweryfikowanych negatywnie. Z informacji Słowińskiego wynika, że obecnie BGK Nieruchomości jest w trakcie analizy kolejnych kilkudziesięciu projektów zlokalizowanych w aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej. Łącznie jest to ponad 3 tys. mieszkań na różnych etapach budowy. Lokale te będą udostępniane najemcom w latach 2015-2017. Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Każda inwestycja Funduszu będzie analizowana odrębnie. Założenia Funduszu Mieszkań na Wynajem określają 3 standardy wykończenia i wyposażenia mieszkań. Który z tych standardów zostaje zastosowany zależy np. od lokalizacji inwestycji i zakładanych potrzeb najemców. Również wysokości czynszów ustalane będą dla konkretnych lokalizacji. Fundusz Mieszkań na Wynajem (Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZ AN - PAP) powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem w Polsce. Za inwestycje w ramach programu oraz za proces związany z wynajmem mieszkań odpowiada spółka BGK Nieruchomości S.A. Jedynym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem jest BGK. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych.

Ruszyło “Mieszkanie na wynajem”. Bardziej opłacalne niż kredyt?TVN24 BiS

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24