Odchodzi szef rady nadzorczej PGZ. Zarząd z nowymi członkami

Z kraju


Tomasz Siemiątkowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformował wiceszef MON Bartosz Kownacki. Siemiątkowski pełnił tę funkcję od 2013 roku. Rada powołała też dwóch nowych członków zarządu - Szczepana Rumana i Roberta Guta.

"Prof. T. Siemiątkowski zrezygnował z funkcji Przewodniczącego RN PGZ S.A. Dziękuję za owocną i dobrą współpracę i życzę Panu powodzenia" - napisał Kownacki na Twitterze. Siemiątkowski był przewodniczącym rady nadzorczej PGZ od 2013 r. Jako jedyny członek tego gremium pozostał na stanowisku po ostatniej zmianie rządu. W przeszłości był członkiem rad nadzorczych m.in. PKO BP, PLL Lot i Polbanku.

Siemiątkowski to profesor Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest adwokatem, doktorem nauk ekonomicznych i doktorem habilitowanym nauk prawnych, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i senior partnerem w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara. Pracował przy kilku nowelizacjach Kodeksu spółek handlowych i nad projektem "Konstytucji Biznesu".

W skład RN PGZ prócz Siemiątkowskiego wchodzą obecnie Konstancja Puławska (wiceprzewodnicząca), Piotr Sulewski (sekretarz, od grudnia 2015 r.) i Karol Tatara. W 2016 r. w radzie nadzorczej spółki zasiadał krótko ówczesny szef gabinetu politycznego ministra obrony Antoniego Macierewicza i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Nowi

Zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji PGZ Łukasz Prus poinformował, że Ruman był wcześniej w Grupie dyrektorem Biura Strategii spółki. "Posiada także kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach kierowniczych zdobyte poza PGZ. W Polsce i za granicą pracował w firmach doradztwa strategicznego. Uczestniczył również w procesach inwestycji, przejęć i budowy nowych przedsiębiorstw" - podał Prus.

Zaznaczył, że Ruman ukończył studia menadżerskie na IESE Business School w Barcelonie, w filadelfijskiej The Wharton School of the University of Pennsylvania, a także studia z zakresu ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. "Aktywnie uczestniczy w działalności stowarzyszeń proobronnych, jest strzelcem sportowym" - podkreślił zastępca dyrektora.

Drugi nowy członek zarządu - Robert Gut jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, administracji oraz finansów publicznych - podał Prus. Obecnie jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Stoczni Remontowej "Nauta" w Gdyni.

"Posiada bogate doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania mobilizacją i uzbrojeniem, a także w obszarach zamówień publicznych, logistyki, bezpieczeństwa energetycznego oraz zabezpieczenia społecznego" - wyliczył.

Pracował m.in. w Urzędzie Ochrony Państwa, Kancelarii Prezydenta RP oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego; ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Radomskiej , a na Uniwersytecie Gdańskim zdobył tytuł Executive MBA. Prezydenta Andrzej Duda odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zmiany w PGZ

W lutym 2017 r. prezesem PGZ został Błażej Wojnicz. Zastąpił Arkadiusza Siwkę, który kierował spółką od grudnia 2015 r., ale zrezygnował. PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł. W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do Polskiego Holdingu Obronnego, a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne. Po wyborach w 2015 r. MON przejęło w imieniu Skarbu Państwa nadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi.

Zatrudniony w PGZ był również Bartłomiej Misiewicz:

Autor: //bgr / Źródło: PAP