Z kraju

Nowe porządki w śmieciach. Co trzeba będzie wyrzucić do czwartego pojemnika?

Z kraju

Od lipca będą obowiązywać nowe zasady segregacji śmieci

Od 1 lipca wejdą w życie nowe zasady segregacji odpadów, które będą obowiązywały na terenie całego kraju. Oznacza to, że w naszych domach będziemy musieli nauczyć się segregować śmieci na cztery grupy, ma pojawić się nowy pojemnik na odpady biodegradowalne. Ministerstwo Środowiska opublikowało instrukcje, co do którego kubła powinno trafić.

Do tej pory konieczność i sposób segregacji śmieci zależały od gminy, w której mieszkamy. Jednak od lipca wszystkich nas będą obowiązywać te same zasady. Jeśli masz wątpliwości, do którego kosza wyrzucać konkretne śmieci, pod spodem przedstawiamy ściągę, która powinna pomóc.

Papier - niebieski pojemnik

Pojemnik na papier www.mos.gov.pl

Do niebieskiego pojemnika lub worka na papier możemy wrzucić: opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe.

Czego NIE wrzucamy do pojemnika na papier: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, ubrań.

Szkło - zielony pojemnik

Pojemnik na szkło www.mos.gov.pl

Do zielonego pojemnika lub worka na szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe) możemy wrzucić: butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). Czego NIE wrzucamy do pojemnika na szkło: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, luster, szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.

Metale i tworzywa sztuczne - żółty pojemnik

Pojemnik na metale i tworzywa sztucznewww.mos.gov.pl

Do żółtego pojemnika lub worka na metale i tworzywa sztuczne możemy wrzucić: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp., plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). Czego NIE wrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne: butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Odpady biodegradowalne - brązowy pojemnik

Pojemnik na odpady biodegradowalne www.mos.gov.pl

Do brązowego pojemnika luba worka na odpady ulegające biodegradacji możemy wrzucić: odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia. Czego NIE wrzucamy do pojemnika na odpady ulegające biodegradacji: kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych). Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Odpady niebezpieczne

Do odpadów niebezpiecznych zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Mmożna je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach i tzw. PSZOK (Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach - gminy będą miały pięć lat. Czyli będą musiały to zrobić maksymalnie do 30 czerwca 2022 roku. Ministerstwo Środowiska wprowadziło również okres przejściowy ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady. Oznacza to, że wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów w poszczególnych gminach będzie odbywało się w terminach uzależnionych od czasu zakończenia tych umów, lecz nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 roku.

Segregacja śmieci po nowemu?

Segregacja śmieci po nowemu?
Segregacja śmieci po nowemu? TVN 24

Autor: azb/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości