Spełnia się marzenie podatników. Od dziś PIT w internecie

Z kraju

Aktualizacja:

Wystarczy wpisać w internecie imię, nazwisko, pesel i roczny przychód, by odnaleźć swój PIT i sprawić, by został automatycznie za nas policzony. Po latach zapowiedzi, w tym roku częściowo spełnia się marzenie podatników i obietnice fiskusa. Nowy program startuje od poniedziałku. Niestety nie dotyczy wszystkich. Jak skorzystać z nowego programu?

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek, do ok. godz. 14 w poniedziałek z nowego systemu skorzystało 689 osób.

Zaznaczył, że nowa oferta administracji podatkowej kierowana jest do coraz liczniejszych zwolenników łatwego, bezpośredniego i bezpiecznego rozliczania dochodów przez internet. - Usługa ta adresowana jest do najliczniejszej grupy podatników, do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i które rozliczają się za pomocą deklaracji PIT-37 - poinformował szef resortu finansów. Dodał, że od lat obserwowany jest bardzo dynamiczny wzrost liczby osób rozliczających się przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje, który jest "znany i lubiany".

Jak powiedział Szczurek elektroniczne rozliczenia to rozwiązanie prostsze i tańsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze nie tylko z punktu widzenia administracji podatkowej, ale także z punktu widzenia podatników.

Resort finansów liczy, że w tym roku z usługi wstępnego rozliczenia PIT skorzysta pół miliona podatników.

Prosto i szybko?

W weekend urzędnicy fiskusa pomagali rozliczać PIT podatnikom. Robili to w galeriach handlowych. I choć na poradę trzeba było trochę poczekać, to raczej było warto. Pracownicy urzędów skarbowych nie tylko korygowali zeznania podatkowe, ale i rozliczali PIT-y od A do Z. Wysłali je też przez internet.

Ministerstwo finansów chce akcję powtórzyć i nauczyć w ten sposób Polaków składania zeznań przez internet. - Skarbówka i tak ściągnie te pieniądze, ale chodzi o to, żeby robić to w przyjaźniejszej formie - zaznacza Jacek Kapica, wiceminister finansów.

W ubiegłym roku przez internet do urzędów skarbowych trafiło 4 mln formularzy. Każdy, kto jeszcze nie rozliczył PIT-a od dziś będzie mógł to zrobić. Od poniedziałku na stronie internetowej ministerstwa finansów każdy, kto pracuje w firmie większej niż 5-osobowa znajdzie swój PIT-37. W tym roku bowiem po raz pierwszy obowiązkowo wysłał je tam nasz pracodawca.

Będzie jeszcze łatwiej?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej MF nowa usługa będzie dostępna dla wszystkich podatników składających zeznania podatkowe na formularzu PIT-37. Każdy użytkownik będzie mógł wejść na zakładkę "Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe" na stronie internetowej Portalu Podatkowego, zalogować się, pobrać wypełniony formularz, potwierdzić go lub uzupełnić o ulgi, preferencje, czy 1 proc. na organizację pożytku publicznego. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy kliknąć wyślij.

Dla zweryfikowania tożsamości podatnika potrzebne będą dane autoryzujące, takie jak PESEL lub NIP, imię i nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu w roku 2014 i kwota przychodu za 2013 rok – niezbędna do wysyłki zeznania.

Według resortu finansów w przyszłości podatnik będzie mógł skorzystać z konta podatnika udostępnianego na Portalu Podatkowym. - Usługa ta umożliwi podatnikowi elektroniczną korespondencję z urzędem skarbowym, pozwoli sprawdzić stan sprawy oraz da mu podstawowe informacje dotyczące jego rozliczeń i płatności, zgłoszonych kas fiskalnych, czy też danych o udzielonej pomocy publicznej - napisano w komunikacie MF.

Podatnik będzie miał podgląd swoich danych ewidencyjnych, adresowych, rachunków bankowych, obowiązków podatkowych. Administracja podatkowa dzięki przypomnieniom e-mailowym, telefonicznym, SMS-owym będzie wspierała obywateli, np. informując o terminie zapłaty podatku. Ponadto na Portalu Podatkowym w części ogólnodostępnej będzie można sprawdzić i zweryfikować aktywność podatnika VAT.

Wypróbowali

Przygotowany przez MF system wstępnego wypełniania zeznań podatkowych na podstawie deklaracji przesyłanych przez pracodawców miał swoją prapremierę w lutym podczas jednej z konferencji informatycznych. Od tamtej pory system przechodził testy wydajnościowe.

Możliwość wstępnego wypełnienia przez administrację podatkową PIT-ów podatników wprowadzono w uchwalonej we wrześniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Weszła ona w życie 1 stycznia.

Kopacz o zmianach w podatkachtvn24

Autor: mn / Źródło: TVN24 BiS, PAP